Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тъмни кръгове под очите: Какви заболявания издават?

05 юни 2021, 16:16 часа

Тъмните кръгове под очите са не само козметичен проблем. В повечето случаи те са признак на заболявания и състояния, свързани с вътрешните органи. Според имунолози най-често причината се крие в чернодробно или бъбречно заболяване и това изисква своевременно насочване към терапевт. Други патологии, които могат да се проявят като потъмняване на кожата в областта на под очите, са заболявания на сърдечно-съдовата и дихателната система.

Още: Здравен съвет за деня, 23 януари: Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат банани

Още: Лекар: Тази мазна храна е най-полезна за черния дроб, яжте я всеки ден, здравен съвет за деня, 23 януари

Анемия

Дефицитът на желязо може да бъде причина за появата на тъмни кръгове. Недостигът на този елемент води до развитието на анемия, която се свързва с липсата на кислород. В допълнение към чернодробните и бъбречните заболявания, анемията допринася за развитието на състояние като хипоксия (кислороден глад). Именно това кара кръвта в съдовете, разположени в кожата под очите, да потъмнее.

Дори и да не сте твърдо убедени в силата на здравословното хранене, има голяма вероятност тъмни кръгове и подпухналостта под очите ви да са провокирани от факта, че не консумирате храни, богати на хранителни вещества. Вените, разположени около зоната на очите, стават по-забележими, когато в тялото има липса на желязо. Вегетарианците са изложени на по-висок риск от развитието на анемия, тъй като месото е сред основните хранителни източници на желязо.

Още: Кардиолог: Шепа от тези сушени плодове сваля кръвното налягане и регулира кръвната захар

Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка

Приемът на определени лекарства води до разширяване на кръвоносните съдове и това също се отразява негативно на зоната под очите.

Хормонален дисбаланс

Хормоналните промени като тези при ПМС или менопаузата също могат да причинят повишено задържане на течности и промени в пигментацията в кожата. Хормоналната заместителна терапия и хормоналните контрацептиви също могат да стимулират производството на меланин в кожата.

Хипофункция на щитовидната жлеза

Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

Още: Кардиолог: Пийте това прясно мляко, сваля холестерола

Щитовидната жлеза е основна жлеза в тялото. Ако тя не функционира нормално, може да се засегне и производството на кръв. Анемия може да възникне при хипотиреоидизъм. В случая е възможно да бъдат засегнати още стомашно-чревната система и черния дроб. Това затруднява отстраняването на токсините от тялото и съответно води до потъмняване на кожа под очите.

Алергии и екзема

Алергиите и екземата причиняват подуване и възпаление, които могат да допринесат за тъмните кръгове под очите. Хистаминовите реакции водят до промени в кръвообращението. Проблемите със синусите също могат да причинят натрупване на течности в областта на носа и очите.

Ако факторът на съществуващите заболявания е изключен, тъмните кръгове обикновено показват претоварване на тялото поради нездравословен режим, липса на сън, постоянно използване на мобилни устройства, консумация на алкохол, нездравословни храни и загуба на тегло.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес