Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трите вида главоболие и как да ги различим

03 ноември 2020, 10:36 часа

Главоболието може да се проявява като тъпа и пулсираща болка или рязка и концентрирана. Вече ви разказахме кои са най-често срещаните причини за неприятната болка в главата. Важно е обаче да се определи и какъв е видът на главоболието, за да се вземат правилните мерки.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Има три основни вида главоболие: тензионно, мигренозно и клъстерно. Всеки от тях има свои причини и отличителни симптоми.

Установяването на вида, от който страдате, помага за лечение на симптомите и предотвратяване на бъдещи пристъпи, смятат специалисти.

Тензионно главоболие

Тензионното главоболие е един от най-често срещаните видове. То се причинява от стягане на мускулите на врата и скалпа. Това свиване на мускулите може да бъде предизвикано от редица физически фактори - включително схващане на мускулите на раменете и врата поради неправилна поза при седене, стрес или недоспиване.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Този вид главоболие води до слаба до умерена болка и натиск в главата, които могат да започнат от тила/врата и да продължат напред, или обратното.

Главоболието обикновено се усеща от двете страни на главата и може да бъде придружено от болки във врата или раменете. Болките могат да продължат от половин час до няколко дни. Макар че причинява дискомфорт и дразни, тензионното главоболие обикновено не е опасно за Вашето здраве.

Как да се справим с него?

Най-често тензионното главоболие е резултат от стрес и напрежение в ежедневието, умора и прекалено психическо и физическо натоварване, безпокойство, безсъние, напрягане на мускулите в областта на главата и слепоочията. Ето защо масажът в областта на слепоочията е болезнен, но до известна степен облекчава болката.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Единичните случаи на тензионно главоболие изискват да си дадете повече почивка и спокойствие. Ако работите в офис, то причината за вашето главоболие може да е и заради неправилната поза на седене. Сменете стола, ако е възможно. Може да опитате и с допълнителни възглавнички, които да поставите зад кръста си. Специалистите препоръчват и повече физическа активност.

Мигренозно главоболие

Мигренозното главоболие се различава от тензионното по това, че болката обикновено е ограничена до едната страна на главата и се влошава с течение на времето. Болката зад очите и на тила е обичайна за мигрените. Мнозина страдащи от мигрена изпитват и чувствителност спрямо светлина и шум, гадене и повръщане.

Някои пристъпи на мигрена се предшестват от визуална аура, която може да включва виждане на светлинни проблясъци или замъгляване на зрението. Мигренозното главоболие може да продължи от няколко часа до няколко дни с пристъпи веднъж – два пъти годишно при някои хора, до няколко пъти на месец при други.

Известните причини за мигренозното главоболие са много и различни при различните хора. Всяка отделна причина обаче задейства един и същ път в мозъка, който води до абнормна неврологична дейност и умерена до силна болка.

Как да се справим с него?

Страдащите от този вид главоболие също имат огромна нужда от почивка. Срещу мигрена най-добре действа хубавият нощен сън. Но хората, които страдат от главоболие, често не могат и да спят вечер.

По време на мигренозен пристъп се изисква пълен покой и отстраняване на всякакви дразнители - особено светлинни и звукови.

Ако не можете да се справите сами, най-добре е да потърсите съвет от вашия личен лекар.

Клъстерно главоболие

Клъстерното главоболие е най-рядко срещаният вид главоболие, но може да се твърди, че е най-интензивно, като се среща повече при мъжете, отколкото при жените. Независимо че истинската причина за него не е известна, счита се, че клъстерното главоболие може да е свързано с анормално задействане на нерви в мозъка.

„Клъстерът“ на клъстерното главоболие се отнася не до мястото на болката в главата, а по-скоро до групирането на пристъпите във времето. Това е основната разлика между клъстерното главоболие и тензионното или мигренозното главоболие – клъстерното главоболие се повтаря периодично през определени периоди от време. Възможно е хората да имат от един до три пристъпа на клъстерно главоболие на ден в продължение на няколко седмици или месеци (период на „клъстера“). След това пристъпите могат да спрат напълно, но се възобновяват отново по-късно.

От трите вида главоболие клъстерното главоболие е причина за най-силни болки, обикновено описвани като мъчителни или изгарящи. Болката настъпва бързо от едната страна на главата, около и зад ухото, след това се влошава и може да продължи от 30 минути до два часа. Други симптоми включват подуване, сълзене и зачервяване на окото, запушен или течащ нос само откъм засегнатата страна на главата.

Как да се справим с него?

Най-честите провокиращи фактори на този тип главоболие са - алкохолни напитки и прекомерно тютюнопушене. Един от основните съвети на специалистите е да ги избягвате.

Лечението може да включва лекарства с рецепта за предотвратяване на главоболието, кислородна терапия или, в редки случаи, хирургични процедури.

За лечение се обърнете към лекар! 

източник: vesti.bg

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес