Прекомерната консумация на вода допринася за извличането на електролити и липсата на натрий в тялото.
Руският диетолог д-р Ирина Строгая назова няколко грешки, които често се правят при пиене на вода.
"Когато консумирате повече течности, електролитните резерви се "измиват" от човешкото тяло и може да настъпи липса на натрий в кръвта", предупреждава д-р Строгая.
Според експерта този дисбаланс може да повлияе негативно не само на общото благосъстояние, но и на много процеси в организма. Диетологът счита, че трябва да се приема толкова вода, колкото тялото и чувството за жажда изискват. При склонност към образуване на камъни в бъбреците, е необходимо да се консумират поне 2,5 литра вода дневно.
5 грешки при пиенето на вода
1. Еднократен прием на голямо количество вода
Специалистът препоръчва тази грешка да се избягва и да не се пие голямо количество течност наведнъж. "Когато за кратко време се погълне голямо количество вода, човек може да получи оток. Факт е, че натрият започва да прониква в клетката твърде бързо. В резултат на това може да се наблюдава образуването на дефицит извън клетката, т.е. развитието на дисбаланс", обяснява д-р Строгая.
2. Утоляване на жаждата си с напитки
Ако изпитвате чувство на жажда, сухота в устата, тогава е по-добре да пиете обикновена вода, а не чай, кафе или още повече сладки напитки, сокове. Чаят и кафето само единствено ускоряват отстраняването на водата от тялото, а сладките напитки провокират рязък скок в нивата на кръвната захар.