Бъзът е невзрачно растение, което се използва за профилактика на различни заболявания както при възрастни хора, така и при деца. Въпреки че доброто, което природата ни предлага, е на една ръка разстояние, все по-малко хора го използват. Истински срам! Вижте защо бъзът трябва да бъде включен в домашната ви аптечка и кога да го използвате.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Вълшебните свойства на цветовете на бъз
Лечебните суровини на бъза са неговите цветове и зрели плодове. И двата продукта имат богат състав, така че могат да се използват по много начини. От тях се приготвят различни настойки, сокове и тинктури.
Още: Знаете ли как се прави чай от бъз?
Цветовете от бъз подпомагат за отхрачването на секретите, останали в дихателните пътища и подпомагат производството на урина и пот. Те също помагат в борбата с възпалението. Тези свойства се дължат на активните съставки, присъстващи в цветята. Това са:
Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола
-флавоноиди – подпомагат антиоксидантните процеси. Тази група включва кемпферол, рутин и хиперозид.
- тритерпени – подпомагат защитните ефекти върху черния дроб, бъбреците, сърцето и лимфоцитите. Подпомагат и стимулирането на кашличния рефлекс.
- фенолни киселини и техните гликозиди, напр. кафеена киселина или ферулова киселина – подпомагат антиоксидантните процеси. Подпомагат и борбата срещу бактерии.
Още: Лекар: Какви са здравословните ползи от редовната консумация на сок от бъз
Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола
Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина
- стероли – подпомагат намаляването на нивата на холестерола в кръвта. По този начин те помагат за намаляване на риска от инфаркт, исхемична болест на сърцето или атеросклероза.
Свойства на плодовете от бъз
Плодовете на бъза са точно толкова полезни с голямото си съдържание на ценни елементи като калций, калий, алуминий и желязо. В допълнение, те съдържат:
- антоцианини – това са растителни пигменти, които са отговорни за красивия цвят на плодовете. Подпомагат противовъзпалителните и антиоксидантни процеси.
- органични киселини – подпомагат противовъзпалителните, антимикробни и антиоксидантни процеси.
- въглехидрати - включително пектини и прости захари.
Витамини от група В, както и С и А – подпомагат правилното функциониране на много системи, включително имунната, кръвоносната и нервната система. Витамин С, съдържащ се в черния бъз, помага за повлияване на имунитета на организма. Тези съставки помагат за поддържане на тялото в добро състояние за по-дълго време, за да можете да се радвате на здраве, независимо от времето и други външни фактори. Тялото се нуждае и от витамин А, който помага за предпазване от инфекции и поддържа здрав вид на кожата, косата и ноктите. Този силен антиоксидант помага в борбата с вирусите и бактериите, предотвратявайки навлизането им в тялото.
Тези активни съставки спомагат за укрепване на имунитета, прочистват тялото от токсини и ускоряват зарастването на рани и белези.
Бъзът – плод или цвят?
Чудите се какво да изберете - плодове от бъз или цветове от бъз? И двете растителни суровини имат много активни съставки, които спомагат за поддържане на здравето и добрата кондиция. В същото време не забравяйте, че:
цветовете на бъза имат деликатен вкус и леко аромат на меренг, така че са идеални като добавка към десерти или като алтернатива на чай или други билки;
Плодовете на бъза са доста горчиви, стипчиви и кисели, така че е най-добре да приготвяте сладки напитки от тях.
Как да използвате бъз?
Продуктите от бъз се препоръчват за консумация като помощ:
-при лечение на настинка и грип (вътрешно), както и в борбата срещу симптомите на възпаление на ларинкса, синусите или лигавицата на гърлото (външно, напр. под формата на инхалации или гаргари) - съставките, съдържащи се в растителните суровини, спомагат за укрепване на имунитета система и противодействие на микроорганизми и възпаления;
- при заболявания, които се изразяват в спазми на гладката мускулатура, както и при инфекции на пикочните пътища или подуване - активните вещества подпомагат производството на урина и подпомагат действието срещу болка;
- в хода на диабет, атеросклероза и други метаболитни заболявания - съставките, присъстващи в цветовете и плодовете на бъза, помагат за предотвратяване на окисляването и понижават нивата на кръвната захар и липидите.