Хипервитаминозата, известна още като излишък от витамини, може да доведе до наддаване на тегло, казва руският лекар д-р Татяна Бедаева. Тя допълва, че към тази категория се отнасят вит. В1, В6, Е, А. Недостигът на хранителни вещества също може да доведе до наддаване на тегло. По отношение на витаминните дефицити, водещи до този проблем, списъкът включва вит. Д, С, К и В3.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Напълняване заради хипервитаминоза
B12 и B6 помагат за смилането на въглехидратите. Ако обаче има излишък от тях, процесът може да излезе извън контрол. И възниква ситуация, при която колкото повече въглехидрати се усвояват, толкова по-силен става апетитът.
Лекар: Тези 5 витамина са най-важни през есента
Друго хранително вещество, чийто излишък води до повишен апетит, според доктора, е вит. Е. Той е известен като силен антиоксидант и често се приема без да се следи нивото му в организма.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Вит. А участва в образуването на мастни клетки, така че неговият излишък ще помогне за активирането на този процес и ще стимулира апетита, както всеки метаболит.
Напълняване заради витаминен дефицит
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Разбира се, дефицитът на някои хранителни вещества също може да повлияе на наддаването на тегло, отбелязва д-р Бедаева. Лидер сред тях е вит. D, който е необходим не само за метаболизма на калция, но и за метаболизма на въглехидратите и мазнините. Следователно липсата на вит. D води до нарушаване на този процес - образуването на мастни клетки става много по-лесно. В допълнение, той е отговорен за нивото на хормона на радостта - серотонин, който нормализира теглото и намалява глада.
B3 или ниацин участва активно в регулирането на нивата на кръвната захар. Естествено, неговият дефицит ще доведе до нарушаване на този процес и неправилни сигнали към мозъка, в резултат на което ще доведе до повишен апетит и натрупване на излишни мазнини. Дори при калориен дефицит, с намален прием на ниацин, тялото ще използва предимно въглехидрати, а не мазнини, което увеличава желанието за сладко и води до метаболитни нарушения.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Витамините, чийто дефицит може да се прояви чрез повишен апетит, включват витамин С. Тялото ще го търси във висококалорични, мазни и сладки храни, опитвайки се да компенсира неговия дефицит. В същото време храните, богати на аскорбинова киселина, помагат за намаляване на апетита и намаляване на глада.
В допълнение, вит. К напоследък стана широко разпространен - това е група от липофилни (т.е. мастноразтворими) и хидрофобни витамини, необходими за синтеза на протеини. Когато се консумира редовно, се смята, че насърчава загуба на тегло.
„Но е важно да знаете, че той също участва в съсирването на кръвта и ако има твърде много от него, това може да доведе до образуване на кръвни съсиреци, така че приемането му трябва да бъде стриктно според предписанието на лекаря. Освен това директният ефект на вит. К върху метаболизма и загубата на тегло все още е спорен въпрос сред учените“, подчертава лекарят.
Още: Лекар: Това са 3-те витамина, които най-често са в дефицит в тялото ни
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.