Емоционалните промени, умората и раздразнителността често показват проблем с щитовидната жлеза.
Щитовидната жлеза контролира освобождаването на хормоните и регулира метаболизма. По данни на специалисти един от най-често срещаните проблеми с тази жлеза е хипотиреоидизмът. Този проблем е свързан с недостатъчна функция на щитовидната жлеза.
Още: Какво да ядете и какво да избягвате вечер – можете да изненадате тялото си
Хипотиреоидизмът се проявява чрез силна умора, депресия, забравяне и наддаване на тегло. Увеличава риска от сърдечни заболявания, диабет и някои видове тумори. Хипотиреоидизмът обикновено засяга повече жените на средна възраст. Специалистите препоръчват този проблем да се лекува чрез промени в хранителния режим.
Броколи и зеле
Броколите, спанакът, карфиолът и зелето са чудесни за организма. Но ако прекалите с тях, тогава проблемите с хипотиреоидизма ще се задълбочат.
Тези зеленчуци съдържат някои вещества, които са много активни, ако тези храни се консумират сурови. Ако ги готвите, тогава тези вещества са частично активни и по-малко вредни.
Сладкарски изделия
Сладоледът, тортата, бисквитите и т.н. определено са вкусни, но пълни със захар. Захарта насърчава възпалението, което е отправната точка на хроничните заболявания. Ако има възпаление в тялото, това отслабва имунитета и му пречи да се бори със заболяванията на щитовидната жлеза.
Риба тон
Хищни риби като риба тон, скумрия или риба меч съдържат много живак в тялото си. Следователно експертите препоръчват да се ядат две или три порции от тези риби на седмица, но не повече.
Излишък от йод
Твърде много йод уврежда щитовидната жлеза и ви кара да се чувствате мудни, поддържането на баланс е от съществено значение. Йодът се съдържа в рибата, солта и добавките. Според проучвания нивата на йод трябва да се поддържат около 100-200 mkg/l.
Шунки и колбаси
Преработените меса като бекон и колбаси съдържат изкуствени вещества, които влошават проблемите с щитовидната жлеза.
Добавки с калций и желязо
Както под формата на специфични добавки, така и на мултивитамини, калцият и желязото взаимодействат отрицателно с лекарствата, които приемате за проблемна щитовидна жлеза. Тези лекарства трябва да се приемат строго по едно и също време, поне един час преди хранене и никога заедно с горните минерали. Препоръчително е да се консултирате с Вашия лекар.
Хляб, зърнени храни, тестени изделия
Хората, които не понасят глутена, съдържащ се в хляба, тестените изделия и зърнените храни, също страдат от определено автоимунно заболяване. Това рядко заболяване принуждава имунната система да атакува щитовидната жлеза.
Още: Това са 6-те най-добри източника на витамини за по-здраво сърце
Информацията в тази статия има за цел да допълни, а не да замени съветите от вашия лекар и не е предназначена да покрие всички възможни употреби, предпазни мерки, взаимодействия или нежелани ефекти. Тази информация може да не отговаря на вашето специфично здравословно състояние. Ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.