Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Те са основният виновник за появата на синузит

07 юли 2024, 17:33 часа

Климатиците са се превърнали в съществена част от съвременния живот, особено в регионите с екстремни температури. Въпреки че осигуряват комфорт и подобряват производителността, те имат и тъмна страна, която често остава незабелязана: могат да допринесат значително за развитието и обострянето на синузит.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Синузитът, възпаление на синусите, обикновено се предизвиква от инфекции, алергии и фактори на околната среда. Климатиците, особено когато не се поддържат правилно, могат да създадат среда, благоприятна за синузит, по няколко начина.

Първо, климатиците са склонни да изсушават въздуха в помещенията. Лигавиците в носа и синусите разчитат на определено ниво на влажност, за да функционират ефективно. Когато въздухът е твърде сух, тези мембрани могат да се дехидратират, което води до дразнене и възпаление.

Тази сухота може да наруши механизма на мукоцилиарния клирънс, който е естественият начин на организма да улавя и изхвърля патогени и частици. Без достатъчно влага слузта става гъста и лепкава, което затруднява движението на ресничките (малки власинки) извън синусите. Този застой може да създаде благоприятна среда за размножаване на бактерии и вируси, което увеличава риска от инфекция.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Синузит през лятото - ефективни методи за лечение

Второ, климатичните системи могат да задържат и разпространяват алергени и дразнители. В каналите и филтрите на климатиците могат да се натрупват прахови акари, спори на плесени, пърхот от домашни любимци и полени. Ако тези системи не се почистват и поддържат редовно, те могат да издухат тези частици във вътрешната среда, което да доведе до алергични реакции и синузит. За хората с вече съществуващи алергии това може да бъде особено проблематично, тъй като синусите им вече са склонни към възпаление и запушване.

Освен това климатиците могат да разпространяват и други замърсители в помещенията, като летливи органични съединения (ЛОС) от домакински почистващи препарати, бои и строителни материали. Тези химикали могат да раздразнят дихателните пътища и да допринесат за появата на синузит. Недобре поддържаните климатици могат дори сами да се превърнат в източници на образуване на мухъл, особено ако в системата има конденз или натрупване на влага. Спорите на плесените, които се отделят във въздуха, могат да предизвикат тежки алергични реакции и респираторни проблеми, включително синузит.

Кои билки са най-добри за синузит?

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Освен това студеният въздух, произвеждан от климатиците, също може да играе роля. Внезапните промени в температурата могат да предизвикат свиване на кръвоносните съдове в носните проходи, а след това бързо разширяване, което води до задръствания и налягане в синусите. При хората, които са чувствителни към студен въздух, продължителното излагане на студения въздух може да доведе до обратен ефект, при който носните канали стават по-одухани и раздразнени, след като напуснат студената среда.

Предотвратяването на синузит, свързан с използването на климатик, включва правилна поддръжка и внимателна употреба. Редовното почистване и подмяна на филтрите, осигуряването на система без мухъл и други замърсители, както и поддържането на умерено ниво на влажност в помещението могат значително да намалят риска. Използването на овлажнител за балансиране на сухотата и избягването на твърде ниска температура също може да помогне.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес