Ползите от сланината са познати от векове на предците ни. Но към днешна дата този продукт е сочен за вреден заради съдържанието на мазнини в него. Според руския диетолог д-р ЕДкатерина Волкова тази храна съдържа животински мазнини, които трябва да бъдат включени в ежедневната диета. Освен това той съдържа ненаситени омега-3 мазнини.
Сланина - опасна ли е при висок холестерол
Експертът също така предупреждава, че няма място за притеснение от повишаване на нивата на холестерола поради ежедневната консумация на тази храна. Само 20-30% от холестерола идва в тялото от храната, останалата част се синтезира от черния дроб.
Какво се случва с холестерола ви, когато ядете сланина с чесън
„Разбира се, всичко е полезно в умерени количества. Не прекалявайте със сланината - 20-30 грама е нормално количество“, каза д-р Волкова.
Лекарят отбелязва, че този продукт е добър стимулатор на функциите на жлъчния мехур и отличен източник на мастноразтворими витамини. Необходимо е да ядете сланината без хляб и още по-добре - през първата половина на деня.
Лекарят предупреждава, че пушеният продукт не е най-добрият вариант, тъй като съдържа много сол.
Ползи от сланината
Мазнините, съдържащи се в свинската мас, се усвояват бързо и не натоварват черния дроб. Благодарение на мастните киселини в нейния състав метаболизмът се подобрява.
“Има погрешно схващане, че свинската мас допринася за наднорменото тегло. Но в случая трупането на излишни килограми не се дължи на сланина, а на хляба, с който много хора я консумират. Свинската мас, разбира се, в умерени количества, насърчава загубата на тегло и бързото изграждане на мускулите , тъй като е пълноценен източник на протеини”, казва лекарят.
Мазнините, съдържащи се в продукта, участват в синтеза на сърфактант - филм, който покрива белите дробове и ги прави еластични. Благодарение на това се увеличава способността на белите дробове да пропускат кислород и дихателният процес се стабилизира.
Свинската мас е източник на енергия, така че се изисква да не се прекалява с консумираните количества от нея. Най-добре е тази храна да се яде през първата половина на деня и не повече от 50 грама на ден. Нейната консумация е противопоказана на празен стомах, тя натоварва панкреаса и може да предизвика развитие на панкреатит.
Сланината съдържа ценни ненаситени мазнини, включително рядката арахидонова киселина . Това помага за премахване на токсините от тялото, подобрява имунитета и осигурява защита срещу вируси.
Още: Само хитрите градинари слагат парче сланина в градината през декември
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!