Серотонинът, обикновено наричан хормон на щастието, е химично вещество, което изпълнява много важни функции в човешкото тяло. Той медиира транспортирането на сигнали между нервните клетки, влияе върху агрегацията на тромбоцитите и определя правилното функциониране на храносмилателния тракт. За какво друго е отговорен серотонинът, как да тестваме нивата на серотонин и какво се получава при дефицит или излишък на серотонин в тялото?
Серотонин - какво е това?
Серотонинът или 5-хидрокситриптаминът се класифицира като биогенен амин - важен невротрансмитер и тъканен хормон в човешкото тяло. Това вещество е открито през 1935 г. от италианския химик и фармаколог Виторио Ерспамер. Ученият го получава под формата на екстракт от чревни клетки, в който е отбелязано наличието на различни вещества. Въпреки че първоначално учените вярвали, че биогенният амин в екстракта е вече познатият адреналин, с течение на времето се оказало съвсем различно вещество, наречено ентерамин. Само след 10 години изследователи от Кливланд, Ървайн Пейдж и Морис Рапорт, забелязали, че това вещество се среща в човешки кръвен серум и има способността да свива кръвоносните съдове. След това името му е променено на това, което се използва и до днес - серотонин.
Още: Свещеният плод на Хималаите: Това масло прочиства кръвоносната система и облекчава атеросклероза
Днес знаем, че серотонинът се произвежда по време на метаболизма на триптофана, една от екзогенните аминокиселини. Тази аминокиселина не се произвежда в човешкото тяло, така че е важно да я набавяте отвън, като ядете подходящи продукти. Основните източници на серотонин включват тромбоцитите, чревната лигавица и централната нервна система.
За какво е отговорен серотонинът?
Серотонинът е група от невротрансмитери, които участват в предаването на импулси между нервните клетки и медиират трансфера на информация от една част на мозъка към друга. Това обаче не са единствените процеси, в които участва серотонинът.
Най-важните функции на този биогенен амин също включват:
Още: Психолог: 3 ежедневни навика, с които мозъкът освобождава допамин, окситоцин, ендорфини и серотонин
1. Подобряване на храносмилателния тракт – Серотонинът се секретира в червата, следователно поддържа подвижността на храносмилателния тракт, което е особено важно. Освен това той подобрява функционирането на тракта и намалява апетита при хранене - благодарение на него се чувстваме сити.
2. Регулиране на настроението – не без причина серотонинът се нарича хормон на щастието. Както показват многобройни проучвания, серотонинът не само влияе на радостта, която изпитваме, но също така може да намали неприятното чувство на страх и безпокойство. Поради тази причина действието на серотонина играе важна роля в лекарствата от групата на селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRIs), които се използват за лечение на депресия и други разстройства на настроението.
3. Участие в процесите на кръвосъсирване - когато тъканта е увредена, напр. по време на порязване, тромбоцитните клетки освобождават серотонин, който ускорява процеса на зарастване на раната. Продължавайки по-нататък, повишената секреция на серотонин допринася за стесняване на малките артерии в кръвоносната система, докато намаленият серотонин причинява постепенно забавяне на кръвния поток.
4. Ефект върху костната плътност – има много доказателства, че серотонинът може да повлияе на костната плътност. Смята се, че високите нива на серотонин в червата са свързани с намалена костна плътност, което води до остеопороза.
Още: Хормон на щастието: Как да увеличите производството му по естествен път
В какво се съдържа серотонинът?
Както вече споменахме, хормонът на щастието не може да се синтезира в човешкото тяло, така че серотонинът трябва да бъде осигурен с храната. Ето защо си струва да включите в ежедневната си диета продукти, богати на триптофан, като:
- тиквени, слънчогледови и сусамови семки
- ядки
- спанак
- броколи и карфиол
- какао и черен шоколад
- яйца
- мляко и млечни продукти
- риба и птиче месо
Дефицит на серотонин – симптоми
Дефицитът на серотонин в организма обикновено е резултат от неадекватна диета и може да има отрицателно въздействие върху нашето здраве и благосъстояние. Недостигът на хормона на щастието често се проявява в:
-липса на енергия – особено обезпокоителен симптом е общата отпадналост на организма и липсата на желание за живот
- депресия и паник атаки
- безсъние
- прекомерен апетит за сладкиши и прости въглехидрати, които временно повишават нивото на серотонин в организма
- влошаване на когнитивните функции, особено проблеми с паметта и концентрацията
Високи нива на серотонин – симптоми
Трябва да се помни, че не само дефицитът, но и излишъкът на серотонин може да има много сериозни последици за здравето.
Симптомите на излишък на серотонин включват:
- втрисане и конвулсии
- диария и гадене
- хронично главоболие
- разширени зеници
- повишена телесна температура
- твърде високо кръвно налягане и тахикардия
Въпреки че причините за дефицит на серотонин не са напълно известни, причините за излишния хормон са свързани с т.нар. серотонинов синдром, който се развива в резултат на едновременното приемане на много лекарства, които са отговорни за нивото на серотонин в организма. Също така се случва, че излишъкът от серотонин в тялото е причинен от карциноиден тумор, т.е. тумор, който произвежда тази аминокиселина. Ракът обикновено се намира в тънките черва, апендикса, бронхите или дебелото черво.