Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Разрешена доза": Колко бира е безопасно да се пие

02 август 2024, 13:54 часа

Бирата се счита от мнозина за безобидна слабоалкохолна напитка. Но нейната „безвредност“ е условна: зависи не само от силата на напитката, но и от индивидуалните характеристики на човешкото тяло - функционирането на храносмилателната система, показателите за тегло. И, разбира се, от количеството консумирана напитка. Има ли „безопасно“ количество бира на ден? Отговор на този въпрос дава изданието The Health Site.

Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола

Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение

Колко бира може да пие човек на ден? 

„Безопасна“ доза бира на ден е произволна концепция, тъй като абсолютно безопасно количество алкохол по принцип не съществува. Следователно всяко количество може да се използват само като ориентир, пише изданието.

НЕ консумирайте бира с ядки и риба - ето защо

Здравният портал допълва, че условно приемлива за консумация наведнъж, е: 170-200 мл за жени и 340-400 мл за мъже.

Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си

Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане

Изданието припомня още, че не е препоръчително да пиете бира всеки ден - трябва да избягвате консумацията на алкохол поне 3-4 дни в седмицата.

Редовната употреба на пенливата напитка нарушава функционирането на всички органи и системи. Стомахът страда поради факта, че етанолът и химическите подобрители дразнят лигавицата. Това влошава усвояването на хранителните вещества от храната и провокира гастрит. Бирените алкохолици често страдат от киселини и проблеми с червата.

Черният дроб пропуска всички отрови през себе си. Следователно дори „безопасната“ доза бира провокира развитието на такива опасни заболявания като цироза, хепатит и рак. Дори при "лека форма" на алкохолна зависимост, черният дроб се увеличава по размер, но се справя по-зле с функциите си.

Сърцето и кръвоносната система страдат много от факта, че алкохолните съединения бързо проникват в кръвта. Следователно дори чаша бира може да предизвика нарушения на сърдечния ритъм, повишаване на кръвното налягане, силно зачервяване на лицето и главоболие. Редовната консумация на пиво води до хипертония. Също така, бирените алкохолици са по-склонни от други да страдат от разширени вени. В допълнение, те развиват синдром на "бирено сърце", когато органът значително се увеличава по размер.

Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция

Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики

Бирата дразни бъбречната тъкан и нейната филтрационна способност намалява. В резултат от диуретичния ефект на тази напитка, различни микроелементи се отмиват от тялото, включително калий, калций и магнезий, които са толкова необходими за сърцето, костите и нервната система. Разбира се, отделителната система страда от двойно или дори тройно. Това води до уролитиаза, пиелонефрит, колит или онкологични заболявания.

Почти всички алкохолици имат нарушена мозъчна дейност и забавени нервни реакции. Интелигентността се влошава, появяват се пропуски в паметта. Човек започва да се държи агресивно и странно поради факта, че мозъчните клетки умират, не получават достатъчно кислород. След като изпие голямо количество бира, човек сам забелязва как става неспособен да асимилира нова информация и да запомня нова информация.

Натоварването на стомаха и панкреаса се увеличава поради факта, че бирата съдържа кобалт, а неговите съединения помагат за отделянето на стомашния сок. 

Възникват заболявания на устната кухина, тъй като лигавицата е раздразнена, а зъбите страдат поради отмиването на калций от костите. Тези, които често пият алкохол, развиват пародонтит.

Външният ви вид се променя към по-лошо, дори ако пиете бира само два пъти седмично. Появяват се признаци като отпусната кожа, торбички и синини под очите, чуплива коса, лош дъх, подуване на тъканите и характерна „руменина“ на бузите.

Лекар: Бирата е най-вредният алкохол

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес