Жлъчката е орган, който разгражда мазнините в организма. Тя съхранява жлъчен сок, който се секретира от панкреаса и черния дроб и представлява смес от храносмилателни ензими, които имат специфична алкалоидна структура. Когато човек няма жлъчка, усвояването на наситените мазнини в храната е силно затруднено.
Още: Лекар: Това са храните, които може да ядете без проблем преди лягане
Още: Онколог: Захарта е гориво за туморите
Възпаленията на жлъчния мехур могат да се появяват по най-различни причини. За съжаление, невинаги възпалението може да се овладее. Когато в жлъчката се натрупат камъни, почти винаги се налага тя да се премахне оперативно.
Преди това да се случи, ще се появят някои симптоми на възпаление на жлъчката. Кои са те ?
Гадене и повръщане
Когато жлъчния мехур е възпален, човек може да има позиви за повръщане и да му се гади. Това са най-често срещаните симптоми. Ако имате болка в корема, придружена с гадене и повръщане, незабавно се консултирайте с лекар.
Още: Кардиолог: При висок холестерол, яжте това сирене
Още: Кленов сироп - как влияе на кръвната захар и подходящ ли е за диабетици
Жълта кожа
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Този алкохол вдига пикочната киселина до небето
Още: Лекар: По колко яйца може да ядете на ден, без вреда за черния дроб
Жълтеницата може да бъди симптом на възпалена жлъчка. В кожата се натрупва жлъчен сок, който е с жълто-зелен цвят и може да засегне очите и кожата, които придобиват жълт оттенък.
Необичайни симптоми на проблеми с жлъчния мехур
Болка в корема
Още: Пречистване на черния дроб: Това са топ 10 на най-добрите храни
Още: Кардиолог: Каква е връзката между витамин D и холестерола
Болката в корема е също доста често срещан симптом. Тя може да бъде локализирана в долната част, встрани или да е в цялата зона на талията към кръста. Ако усетите такава болка и тя е продължителна и/или силна, задължително се консултирайте с лекар.
Промяна в урината и изпражненията
При възпален жлъчен мехур или наличие на камъни, може да се появят промени в урината и изпражненията. Урината става по-тъмна на цвят, а изпражненията – по-светли.
Поява на киселини
Рефлуксът може да се появи по най-различни причини, но възпалението на жлъчката е една от тях. Съветваме ви да посетите лекар, за да разберете причината за киселините – дали е от възпаление на лигавицата на стомаха, консумация на люти храни и киселинни напитки, или възпалена жлъчка.
Висока температура
Високата температура се появява, когато в организма има възпалителен процес. Колкото по-голямо е възпалението, толкова по-висока е тя. Може да се появи треска, силно изпотяване, особено нощно време.
Хапвайте тези храни за здрава жлъчка
С какво да се храните, ако жлъчният ви мехур е отстранен ?
Трябва да се храните редовно при отстранена жлъчка, за да се отделя сокът от жлъчните пътища регулярно. В противен случай рискувате да се образуват камъни, които да се натрупат в каналите, което е много опасно за здравето. Приемът на храна трябва да бъде разделен на 5-6 пъти в денонощието.
- Препоръчително е да консумирате меса с минимално количество мазнини – посно говеждо, морска или речна посна риба, пилешко. Морската риба е за предпочитане пред речната, защото е богата на липотропини, които помагат за усвояване на мазнините.
- Изварата също е препоръчителна за хора с отстранен жлъчен мехур. Тя е богата на пълноценни лесноусвоими животински белтъци.
- Позволените мазнини са само растителни и краве масло.
- На ден може да се консумира по едно яйце.
- Трябва да се наблегне на консумацията на плодове и зеленчуци, с изключение на киселите сортове. Най-полезни за хората без жлъчка са пъпеша, морковите, динята и тиквата.
- Може да се консумира конфитюр, мармалад и сладко, но в умерени количества.
- От зърнените култури се препоръчва консумацията на ориз, елда и овес, които са богати на липотропни вещества.
- Мляко може да се консумира ежедневно, като е добре да е предимно под формата на кисело мляко. Сметаната е позволена, но трябва да е нискомаслена и в малки количества.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.