Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първа помощ на вилата: Какво да правите при ухапвания, порязвания, натъртвания и изгаряния

20 юни 2024, 07:35 часа

Летният сезон вече е отворен, вече е достатъчно топло, за да започнете работа около къщата или в градината. Но първо трябва да запомните правилата за безопасност, за да избегнете опасности.

Как правилно да лекувате порязвания?

Всяко порязване трябва да се измие със сапун и вода възможно най-скоро. Студената вода ще помогне за намаляване на кървенето, защото причинява спазъм на малките повърхностни съдове.

След щателно почистване на раната трябва да се третира с антисептик - йоден разтвор, водороден прекис или хлорхексидин.

След обработката раната трябва да се покрие със стерилна марля или превръзка. Ако раната продължава да кърви или около нея се развие силен оток и възпаление, трябва незабавно да отидете в спешното отделение или да се обадите на линейка.

Какво показват за нас най-честите кухненски инциденти. Често ли се порязвате?

Първа помощ при натъртвания, навяхвания и счупвания

Веднага след нараняване е важно да приложите студено към увредената зона за 15-20 минути за намаляване на отока и болезнеността.

Какво да направите в случай на изгаряне?

Важно е да охладите изгорената кожа - това ще помогне за намаляване на отока, болката и увреждането на тъканите.

Ако по кожата се появят болезнени мехури, тогава ситуацията изисква медицинска намеса.

При ухапване от:

...пчели

Необходимо е жилото да се извади от раната възможно най-скоро. За да накарате подуването да изчезне по-бързо, можете да приложите студено към нараняването.

...змия

Веднага след ухапването е необходимо да се запише времето на инцидента (лекарят ще се нуждае от тези данни), да се постави легнала жертвата и да се отстрани от нея всичко, което може да компресира меките тъкани, докато подуването се разпространява. Колкото по-малко се движи ухапаният, толкова по-бавно ще се разпространи отровата в тялото.

Лекарите винаги използват тези методи за най-бързо спиране на кръв от пръста

…диви животни

Ухапванията от диви животни са най-опасният източник на бяс за хората. Не само бездомно куче може да ви надере, но и катерица, таралеж и лисица. Инфекцията се предава чрез слюнката.

Това означава, че можете да се заразите не само чрез ухапване (дори малко ожулване или драскотина може да бъде опасно), но и при всеки контакт с животно или предмети, върху които е попаднала слюнка.

Ако човек бъде ухапан, одраскан или близан от диво животно, трябва да измиете раните и всички повърхности, където може да попадне слюнка, с течаща вода и сапун в продължение на поне 15 минути и да ги третирате с водороден прекис и да намажете краищата на раната с йод.

След това незабавно отидете в спешното отделение по местоживеене.

Какво трябва да има в селски комплект за първа помощ?

За да сте подготвени за различни инциденти в дачата, важно е да оборудвате своя комплект за първа помощ с всичко необходимо. Това:

·       антисептик за лечение на рани;

·       Стерилни марлени кърпички, бинтове и лейкопластири;

·       хипотермичен пакет;

·       мехлем за натъртвания;

·       средство за лечение на алергии;

·       болкоуспокояващо без рецепта.

В допълнение, комплектът за първа помощ трябва да включва лекарства за хранително отравяне, антипиретици, както и лекарства, които човек приема постоянно.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес