Лимонът е плод, известен най-вече със способността си да стимулира имунитета. Но наистина ли е толкова полезен и може ли да се консумира всеки ден?
Полезно или вредно да се яде лимон всеки ден?
Д-р Яков Краснер отбелязва, че честата консумация на пикантни или кисели храни е вероятно да причини болка или дискомфорт в корема или хранопровода при някои хора.
Според него е малко вероятно пикантните или кисели храни да причинят някакви заболявания на стомаха или дванадесетопръстника, например гастрит или язва - тези заболявания се развиват по други причини. Но не трябва да се пренебрегва вредния ефект на лимона върху зъбите.
За железен имунитет пийте по 1 чаша от това всяка сутрин и всяка вечер
„Въпреки че трябва да се признае, че при редица хора със съществуващо заболяване на храносмилателната система лимонът може да причини субективно влошаване на благосъстоянието”, сигурен е Яков Краснер.
Ръководителят на гастроентерологичния отдел, гастроентеролог в Новосибирската държавна регионална клинична болница д-р Олга Доровская е на мнение, че ако консумирате резен лимон всеки ден, това няма да навреди на тялото ви.
„Но при човек с чернодробна патология, с патология на стомашно-чревния тракт, по-специално с обостряне на хроничен гастрит, редовната употреба на тези продукти може да доведе до засилване на симптомите, засилване на болката и други неприятни последици: всичко е индивидуално", допълва лекарят.
От 100 грама лимон можете да получите една трета от дневния прием на аскорбинова киселина - популярен антиоксидант, помощник за укрепване на имунитета, кофактор при усвояването на желязото в червата.
Д-р Ирина Губанова подчертава, че лимонът е силен алерген, така че хората с алергии трябва да го консумират с повишено внимание.
Но, според нея, лимонът има много полезни свойства: например кората е богата на етерични масла - намалява образуването на газове, подобрява чревната подвижност и храносмилането.
Лекар разкри кога чаят с лимон е вреден
„В разумни количества е полезен за хора с намален имунитет. Лимонът е богат на витамин С, фолиева киселина, пантотенова киселина, както и много микроелементи: бор, желязо, мед, молибден, цинк, флуор, манган, калий, калций и др. Стимулира изпотяването и понижава телесната температура”, споделя д-р Ирина Губанова.
Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене и консултацията със специалист!