Вярно ли е, че шоколадът е полезен за сърцето? Още през 1500 г. местното население на ацтеките е консумирало какао като напитка, за която се е смятало, че лекува различни заболявания, включително ангина пекторис (вид болка в гърдите, причинена от намален приток на кръв към сърцето). В съвременния свят обаче много хора смятат, че шоколадът е вреден за здравето. Изданието Health обясни дали това наистина е така, с позоваване на кардиолога д-р Мишел Рутенщайн и научни изследвания.
Ефектът на черния шоколад върху човешкото тяло
Известно е, че основната съставка на шоколада са семената на какаовото дърво, които са богати на растителни съединения, известни като флаваноли - вид полифенол, свързан с намален риск от сърдечни заболявания и диабет.
Лекар: Този любим десерт предпазва от развитието на диабет
„Ето защо повечето проучвания за ефектите на шоколада върху здравето на сърцето се фокусират върху екстракта от какао или тъмния шоколад с най-малко 70% какао, който съдържа повече флаваноли от млечните и белите си аналогове. Някои резултати се оказаха обещаващи“, се подчертава в статията.
Отбелязва се, че в проучване на ефектите на какаовите добавки и мултивитамините върху човешкото тяло, учените са изследвали какво се случва с тялото, когато една група от повече от 10 хиляди души е приемала 500 ml какаови флаваноли в продължение на 3,6 години, а друга група от същата доза е приемала плацебо.
11 причини да ядем черен шоколад всеки ден
Изданието допълва, че изследователите са установили, че групата, приемаща добавките, е имала 27% по-малко смъртни случаи от сърдечно-съдови заболявания, но отбелязаха, че връзката изисква допълнително проучване.
„Друго проучване от януари 2024 г. установи, че за хората от европейски произход тъмният шоколад може да намали риска от високо кръвно налягане и венозен тромбоемболизъм, състояние, което възниква, когато във вените се образуват кръвни съсиреци“, отбелязва здравният формат.
Също така, анализ на проучване, проведено през юни, установи, че яденето на много черен шоколад може да понижи кръвното налягане, ако се прави в продължение на един месец. Не всички резултати от изследванията обаче са положителни. Например, проучването COSMOS установи, че екстрактът от какао не намалява риска от инфаркт и инсулт. Освен това проучване от 2024 г. установи, че шоколадът не намалява риска от 10 други сърдечно-съдови заболявания, включително инсулт, сърдечна недостатъчност, коронарна болест на сърцето и предсърдно мъждене.
Лекар: Този шоколад е много полезен при диабет тип 2
Според експерти ефектите на други видове шоколад върху човешкото тяло са изследвани много по-малко от черния шоколад. Малко вероятно е обаче вашите шоколадови бонбони да се отразят добре на сърцето ви, отбелязва д-р Мишел Рутенщайн. Според нея белият шоколад не съдържа какаови зърна. Освен това, изследванията показват, че ферментирането или печенето на какаови зърна в черен и млечен шоколад може да намали общото количество флаваноли с повече от десет пъти.
„В резултат на това преработените шоколадови бонбони обикновено нямат същите полезни за сърцето свойства като непреработеното какао“, обяснява д-р Рутенщейн. Шоколадите също съдържат захар, мазнини и калории, които могат да повлияят негативно на сърцето, ако се консумират в излишък.
Лекар: Този шоколад намалява риска от диабет с 21%
„Прекомерната консумация на какъвто и да е шоколад, особено тези с високо съдържание на захар и мазнини, като много шоколади, предлагани в търговската мрежа, може да допринесе за висок холестерол и други здравословни проблеми“, добавя специалистът.
Лекарят отбелязва, че въпреки ползите от черния шоколад, няма гаранция, че той ще бъде от полза за сърдечно-съдовата система. Въпреки това, няма нищо лошо да ядете шоколад в умерени количества като част от балансирана диета, обяснява кардиологът.
„Сърдечно-съдовото здраве се постига чрез здравословно хранене, активни упражнения и пълноценен сън“, уверява лекарят.
Други ползи от черния шоколад
Черният шоколад повишава нивото на магнезий в организма. Този микроелемент подобрява паметта и стимулира повишената мозъчна дейност.
Изследователи от Харвардския университет са доказали, че натуралният черен шокла е богат на минерали и хранителни вещества, които имат положителен ефект върху качеството на кожата – мед, желязо, магнезий, манган, калций. Тези микроелементи насърчават производството на колаген, което помага на кожата да изглежда млада и здрава.
Чербият шоколад насърчава растежа на полезните бактерии и намалява възпалението в червата. Какаовите зърна имат положителен ефект върху лимфоидната тъкан и някои видове клетки, които произвеждат антитела, които помагат в борбата с патогенните бактерии.
Шоколадов шедьовър: Рецепта за перфектното фондю само с три съставки
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!