Депресията е все по-често срещано състояние, което не винаги е лесно разпознаваемо. Всеизвестните симптоми са умора, липса на концентрация и чувство на отдалеченост от околните, но има и други признаци, които можем да пропуснем. За щастие заболяването е лечимо и има множество мерки, които да предприемем. Тук сме подбрали няколко симптома, по които да познаем депресията.
1. Чувство на празнота и тъга.
При всеки човек се срещат периоди, в които се чувства тъжен или объркан, но когато е депресия тези периоди не преминават и се превръщат в постоянна константа. Депресивното състояние може да намери израз в това да не се чувстваме удовлетворени от обичайните за нас удоволствия. Често това води до емоционални спадове в личен и кариерен план.
2. Липса на енергия.
В тази точка не влиза временната умора в следствие на тежък ден или физическа активност. Хората в депресия изпитват умора и тежка липса на енергия и жизненост. В резултат на това се представяме по-зле на работа и изключваме всякакъв вид активност от ежедневието ни. Сигурен признак е, че умората не изчезва от каквото и да е количество сън и храна.
3. Липса на концентрация.
Човек е често унесен в собствени мисли, като по този начин избягва реалността. Депресията води до загуба на концентрация, а понякога в тежки случаи дори и на паметта. Този симптом нарушава ежедневното общуване с хора на работа или в училище. Състоянието на депресия може да се познае, ако човек се взира в една точка за дълъг период от време, не следи разговора и не възприема зададените към него въпроси.
4. Липса на апетит.
Доста често при хората в депресия се наблюдава занижен апетит и промени в теглото. Човек може да избягва храненията по много причини и в следствие на това да свали килограми. Липсата на апетит води до раздразнителност, умора и хранене по един път на ден.
5. Злоупотреба с алкохол или наркотици.
При наличието на злоупотреба с дадени субстанции, човек търси спасение и бягство от реалността, в която се намира. Възможно е да посяга към алкохол повече в следствие на тъга, тревожност и неудовлетвореност от себе си. Зависимостта от упойващите вещества не е задължителна, но е изключително опасна, защото може да доведе до предозиране или тежки здравословни състояния. Всяка сериозна промяна у човек може да е индикация за сериозно психическо състояние или зависимост и е важно да се лекува навреме.