Любим летен плод на малки и големи, динята е не само вкусна, но и изключително полезна. Този плод не само хидратира тялото през горещите летни дни, но е и богат на витамини, минерали и антиоксиданти, които осигуряват множество ползи за здравето.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Въпреки това, за хората, страдащи от диабет, консумацията на диня изисква известна степен на предпазливост.
Д-р Наталия Петрова, признат руски експерт по балансираното хранене, подчертава важността на балансирането на приема на диня, особено за хора, които се борят с диабет или други метаболитни проблеми.
По колко диня може да се яде на ден?
Динята е известна с високото си съдържание на фруктоза, естествена захар, която може бързо да повиши нивата на кръвната захар. Ето защо, въпреки че се счита за нискокалоричен плод, за хората с диабет е важно да ограничат приема на диня и внимателно да следят количеството, което консумират.
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Прекомерната консумация на фруктоза може да доведе до различни здравословни проблеми, включително мастна дегенерация на черния дроб. Това е особено важно за хора, които вече са изложени на риск от метаболитен синдром или други чернодробни заболявания.
"Както всяка друга храна, така и динята трябва да се консумира умерено. По-добре е да консумирате този плод през първата половина на деня и да се ограничите до 200-250 грама. Освен това динята е противопоказна за хора с редица заболявания. Сред тях: уролитиаза, колит, диария, атеросклероза, аденом на простатата, както и патологии на сърдечно-съдовата система, които са придружени от лошо оттичане на течности“, споделя специалистът.
Освен това диетологът посъветва да не се комбинира диня и пъпеш, тъй като тези плодове съдържат голямо количество въглехидрати.
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Д-р Петрова съветва своите пациенти да консумират диня в разумни количества като част от балансирана диета, но да се консултират с лекар или диетолог, за да съобразят диетата си с индивидуалните нужди.
Динята има редица полезни за организма свойства, например понижава кръвното налягане и повишава тонуса на кръвоносните съдове и капилярите.
„Разширява лумена на съдовите стени, а благодарение на аминокиселината цитрулин се подобрява състоянието на артериите и се понижава кръвното налягане. Освен това съдържащият се в динята ликопен повишава тонуса на кръвоносните съдове и капилярите. А витамините С и В6 стабилизират работата на сърдечно-съдовата система. Динята също така помага за премахване на токсините и елементите от радионуклиди и холестерол от тялото“, отбелязва експертът.
Може ли да се ядат семките на динята?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!