Изследователите от Федералната политехника в Лозана (Ecole Polytechnique Fédérale) са открили механизъм, който позволява на някои бактерии да оцелеят срещу антибиотиците, съобщава БГНЕС. Това е възможност за откриване на нови оръжия срещу все по-голямата резистентност на микробите към антибиотиците.
Още: 9 храни, които имат повече калций от чаша прясно мляко
Още: Колко калории има в една ябълка?
Този начин за оцеляване е коренно различен от други, вече известни стратегии, които бактериите използват, за да избегнат унищожението от антибиотиците, подчертават авторите на това откритие, публикувано в списание Science днес.
Този научен пробив може да доведе до разработването на нови терапии, насочени срещу особено устойчиви бактериални щамове, като причинителите на мултирезистентната туберкулоза, спешен проблем за здравеопазването.
Швейцарските учени са изследвали бактерии Mycobacterium smegmatis, подобни на тази, която причинява туберкулозата. Те потопили бактериите в течност, съдържаща противотуберкулозното вещество изониазид.
Още: Лекари: Тази въглехидратна храна регулира кръвната захар
Още: И възрастните спят с плюшени играчки: Експерти разкриват ползите за психичното здраве
Учените установяват, че някои бактерии оцеляват чрез регулиране на производството на ензим, а не както учените смятаха досега, чрез спиране на деленето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Опасните дни от седмицата: Кога рискът за сърцето ви е най-голям
Още: Запазете здрави костите си след 50: Натурални методи за превенция на остеопорозата
Съдбата на всяка бактерия е свързана с производството на ензим, а не както се смяташе досега с темповете на растеж. Всяка клетка произвежда ензима на случаен принцип, който определя шансовете й за оцеляване.
Изследователите открили, че при някои бактерии, има моменти между циклите на производство на ензима, когато активирането на антимикробното вещество е невъзможно. Вероятно в тези моменти активният антибиотик не успява да унищожи бактериите.
Редактор: Пламен Георгиев
Още: Болка в гърдите: Какво може да означава?
Още: Билкови запарки за здрави кости: Естествен начин за по-добро усвояване на калция