Приблизително 1-2% от населението има ниско кръвно налягане. Това е проблем, който често се пренебрегва от специалистите, тъй като е по-малко опасен от хипертонията. Трябва ли да се притесняваме от ниско кръвно? Кога е необходимо лечение?
Ниско кръвно налягане (хипотония) се диагностицира, когато систоличното кръвно налягане падне под 100 mmHg при жените и 110 mmHg при мъжете, а диастолното налягане падне под 60 mmHg и при двата пола.
Ниско кръвно налягане – причини
Още: Тази инфузия ще прочисти тялото преди Коледа – ще усетите разликата само след 3 дни
Има три вида хипотония:
Вътрешна (първична) хипотония – когато ниското кръвно налягане продължава хронично и причините за него са неизвестни. Обикновено засяга млади хора, тийнейджъри, хора на средна възраст и жени със слаба фигура. Вътрешната хипотония е най-честата.
Ортостатична хипотония – внезапно спадане на кръвното налягане при хора, които обикновено имат нормално кръвно налягане или дори хипертония. Появява се при смяна на положение от седнало/легнало в изправено или при продължително стоене. Този тип хипотония най-често се среща при възрастни хора. Засяга до 5-10% от пациентите над 65 години.
Вторична хипотония - ниското кръвно налягане може да е симптом на друго хронично заболяване, например нарушения на сърдечния ритъм, белодробна хипертония или недостатъчност на кръвоносната система.
Още: Знаете ли кой чай може вдигне рязко кръвното
Какви са симптомите?
Хипотонията причинява симптоми, които могат да затруднят ежедневието и да ви накарат да потърсите професионална помощ.
Те включват:
Още: Еликсир за сърцето: Чаят, с който крал Чарлз започва деня си
- слабост
- повишена умора
- сънливост
- нисък физически капацитет
- главоболие
- шум в ушите
- нарушения на концентрацията
- световъртеж
- депресивни настроения
- студени крайници
Ниско кръвно налягане по време на бременност
Понижаването на кръвното налягане по време на бременност е нормално явление. Обикновено се появява през първия триместър и се причинява от по-високи нива на прогестерон (женски полов хормон) в кръвта. Този хормон е отговорен за еластичността на кръвоносните съдове. Стойностите на налягането падат с приблизително 10 mmHg.
Други причини за ниско кръвно налягане по време на бременност могат да бъдат дехидратация, физически упражнения или продължително стоене.
Струва си да проверявате кръвното си налягане редовно по време на бременност. Ако се борите с ниско кръвно преди да забременеете, уведомете гинеколога си.
Ниско кръвно налягане – как да го повишим?
Ниското кръвно налягане не изисква фармакологично лечение, ако не предизвиква негативни симптоми и не е причинено от друго заболяване. В такива случаи можете да повишите ниското кръвно налягане, като използвате домашни средства:
- Пийте 2-2,5 литра вода на ден
- Увеличете приема на сол до максимум 10-20 гр на ден
- Въведете редовна физическа активност
- Яжте няколко по-малки хранения вместо 1-2 големи хранения
- Допълнете магнезия с витамин B6 и коензим Q10, които влияят върху правилното функциониране на кръвоносната система