Жлъчен мехур е разговорният термин за жлъчния мехур, който се намира в непосредствена близост до черния дроб. Този орган е отговорен за съхранението на жлъчката и участва в храносмилателните процеси. За съжаление, в резултат на лоши хранителни навици, той е изложен на много заболявания. Те могат да дадат неспецифични симптоми, особено като се има предвид, че често се проявяват едновременно с инсулинова резистентност или хиперхолестеролемия. Научете симптомите на заболяванията на жлъчния мехур и предотвратете опасните усложнения.
Още: Лекар: Това са храните, които може да ядете без проблем преди лягане
Още: Онколог: Захарта е гориво за туморите
Какво представлява жлъчният мехур и какви са неговите функции?
Жлъчният мехур е важен орган, разположен в непосредствена близост до черния дроб и е част от жлъчните пътища. Основната му функция е да съхранява жлъчката, произвеждана от черния дроб. Този секрет е отговорен главно за храносмилането на мазнините. Черният дроб я произвежда само с прекъсвания, затова жлъчният мехур я изпраща към дванадесетопръстника, когато получи сигнал, че е консумирана храна. Между другото, мастноразтворимите витамини се абсорбират в организма.
Забравете за тези храни - вредни са за жлъчката
Още: Кардиолог: При висок холестерол, яжте това сирене
Още: Кленов сироп - как влияе на кръвната захар и подходящ ли е за диабетици
Заболявания на жлъчния мехур и техните причини
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Този алкохол вдига пикочната киселина до небето
Още: Лекар: По колко яйца може да ядете на ден, без вреда за черния дроб
Най-често срещаното заболяване на жлъчните пътища са камъните в жлъчката. Обикновено то се причинява от нездравословна диета с високо съдържание на мазнини и прости захари и ниско съдържание на фибри или лецитин (полезни мастни киселини). В резултат на това в жлъчните пътища и жлъчния мехур се натрупват холестеролови отлагания, които с течение на времето се превръщат в т.нар. жлъчни камъни. Те затрудняват или напълно блокират изтичането на жлъчката от жлъчния мехур. Генетичната предразположеност, ограничителните диети за отслабване и гладуването също благоприятстват образуването на камъни в жлъчката. Внезапната загуба на тегло и нередовното хранене нарушават работата на жлъчния мехур и благоприятстват образуването на отлагания.
Жлъчните камъни в жлъчния мехур могат да предизвикат и възпаление на жлъчния мехур. Лигавицата на жлъчния мехур се раздразва. Заболяването може да има остро протичане. Трябва да се знае, че нарушенията в жлъчния мехур много често се срещат заедно с инсулинова резистентност, захарен диабет или хиперхолестеролемия и атеросклероза. Те най-често се дължат на затлъстяване, неправилно хранене, липса на физическа активност, но също така и на метаболитни и хормонални нарушения.
Това са най-добрите храни за здрава жлъчка, яжте поне 2 от тях всеки ден
Още: Пречистване на черния дроб: Това са топ 10 на най-добрите храни
Още: Кардиолог: Каква е връзката между витамин D и холестерола
Симптоми на проблеми с жлъчния мехур
Холелитиазата дълго време не предизвиква характерни симптоми. Когато обаче оттичането на жлъчката става все по-трудно, се появяват симптоми, които е трудно да бъдат пропуснати. Те включват т.нар. триада на Шарко: силна коремна болка, повишена температура и механична жълтеница (пожълтяване на кожата, бялото на очите, по-тъмен цвят на урината).
Те са придружени от гадене, повръщане и липса на апетит. Полезно е обаче да се познават атипичните симптоми на холелитиазата, които могат да се появят преди заболяването да е достигнало напреднал стадий. Те могат да включват болка между лопатките, излъчваща се към черния дроб, горчив вкус в устата и сухота в гърлото и тъмни кръгове под очите. Пациентите се оплакват и от храносмилателни оплаквания след тежки ястия, но и от сладкиши като шоколад (дори в малки количества).
Диагностика и лечение на заболявания на жлъчния мехур
Диагнозата на заболяванията на жлъчния мехур се основава предимно на ултразвуково изследване на корема. Лечението се състои в прием на болкоуспокояващи и деконгестанти. В случай на напреднало заболяване се налага отстраняване на жлъчния мехур (понастоящем се използва лапароскопски метод).
От съществено значение е и лесносмилаемата диета, богата на фибри (пълнозърнест хляб и макаронени изделия, трици), зеленчуци (с изключение на бобовите растения) и плодове (избягвайте неузрелите и кисели плодове). Пържените храни и храните, богати на прости захари, силното кафе и чай, както и алкохолът, трябва да бъдат изключени. Мазните сирена или рибата трябва да бъдат ограничени.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.