Здравословните овесени ядки също може да навредят на здравето, ако се прекалява с тях. Причината за това е съдържанието на определена киселина в тях.
Овесените ядки и по-високия риск от остеопороза
Съдържащата се в овесените ядки фитинова киселина може да причини остеопороза. Това вещество инхибира абсорбцията на калций в червата. Затова гастроентеролозите препоръчват на хората, предразположени към остеопороза, особено жените над 45-50 години, да редуват закуската с овесени ядки с други видове пълнозърнести храни – булгур, елда и царевица.
Напитката с овесени ядки, която сваля холестерола и топи камъни в жлъчката
Поради същата причина много диетолози не одобряват т. нар. монодиета само с овесени ядки, тъй като рискът от инхибиране на калция от костите е твърде голям, пише руското издание Лента. Най-добре е овесените ядки да се комбинират с пресни плодове и храни, които благоприятстват усвояването на калция – сирене, извара, кисело мляко.
Но и останалите зърнени храни не трябва да се прекалява. Например, царевицата също може да повлияе неблагоприятно на тялото - главно поради факта, че тя е продукт, който може да причини алергии. В допълнение, царевичната каша има висок GI (гликемичен индекс) - след нейната консумация съдържанието на глюкоза в кръвта рязко се повишава. Хората с преддиабет и диабет не трябва да ядат царевица.
Какво ще се случи с холестерола ви, ако всеки ден ядете овесени ядки
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!