Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На какъв лекар се ходи при проблеми с лимфните възли?

20 февруари 2025, 07:15 часа

Важна е ролята на лимфните възли в тялото – филтрирането на лимфата и пречистването ѝ от вредни продукти. Те са част от лимфната система, тясно свързана с имунната система. Всяка промяна в лимфните възли – подуване, увеличаване на размера им – сочи проблем – възпаление, инфекция или онкологично заболяване, което налага своевременно да се потърси лекарска помощ за диагностика и лечение.

До какво може да доведе възпалението на лимфните възли зад ухото

Inserted Image

На какъв лекар се ходи при проблеми с лимфните възли?

Някои медицински специалности са по-познати от други на пациентите, които не срещат трудности да посочат лекаря, необходим при сърдечно-съдови заболявания например. На какъв лекар се ходи при проблеми с лимфните възли обаче е известно основно на пациентите, които са се сблъсквали с този проблеми. Информираността по темата е важна, тъй като сред причините за подутите лимфни възли са и заболявания, които не позволяват консултацията да се отлага, тъй като забавянето може да застраши живота на пациента или да обрече изхода от лечението на неуспех. Оптимален вариант е личният лекар да насочи пациента при оплаквания към какъв специалист да се обърне. Неосигурените лица и тези, които предпочитат платен преглед пред дългото чакане пред лекарските кабинети предпочитат да знаят на какъв лекар се ходи при проблеми с лимфните възли, за да спестят време и средства в посещения на специалисти, които не могат да им помогнат.

Специалистът, необходим за диагностика и лечение при подуване на лимфните възли, е инфекционист, вирусолог или хематолог в зависимост от причината, довела до уголемяването им. Възможно е и да няма причина – подуването да не е резултат от заболяване, но това не отменя нуждата от лекарска консултация, на която въз основа на изследвания и преглед, да се заключи, че пациентът е здрав. Личният лекар може да насочи пациента и към друг специалист, различен от посочените, ревматолог например, което е резонно, като се има предвид, че подутите лимфни възли из цялото тяло могат да се дължат на ревматоиден артрит или лупус – системно автоимунно заболяване. Ако вашият личен лекар ви насочи към специалист, различен от обсъжданите тук, послушайте го.

Лимфа - каква е нейната функция в организма ни

Ако пациентът е насочен към специалист от личния лекар, то насочването е извършено след преглед и въз основа на обективните данни и субективните оплаквания на лицето, което минимизира риска от избор на грешния специалист. И макара ОПЛ да поставя работна диагноза, точна диагностика, лабораторни изследвания на кръв, компютърна томография и биопсия при съмнение за раково заболяване се извършват единствено от специалист. Посещението при специалист не трябва да притеснява пациента, който обикновено се бои да не чуе страшната диагноза рак, с която сме свикнали да свързваме подутите лимфни възли, защото в значителен процент от случаите причината за състоянието и оплакванията е безобидна – резултат от инфекция, възпаление и др.

Причини за подути лимфни възли

Основната причина за подуване на лимфните възли е инфекция – вирусни или бактериални заболявания и много по-рядко диагнозата е сериозна – рак. Страхът от тежка диагноза не следва да възпира пациентите, имащи оплаквания, да потърсят специалист, тъй като е твърде вероятно страховете им да не се оправдаят. Лимфните възли функционират като филтри, улавящи вируси, бактерии и други причинители на заболявания, преди да могат да заразят други части на тялото, което прави инфекцията основната заподозряна при подуване на лимфните възли.

Къде се намират лимфните възли

Inserted Image

Подуването на лимфните възли може да е придружено от различни симптоми според причинителя на уголемяването им – температура, възпалено гърло, нощно изпотяване, инфекция на горните дихателни пътища и др.

Кога срещата със специалист е неотложна?

Спешна лекарска помощ е необходима при затруднение с преглъщането или дишането, а неотложен преглед е строго препоръчителен, ако подуването на лимфен възел не отшумява повече от 2-3 седмици, твърд е и неподвижен при палпация, както и придружен от загуба на тегло и нощно изпотяване.

За колко време обикновено спадат лимфните възли?

Статията има информативен характер и не замества лекарска консултация.

Източник: MayoClinic

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес