Полезните свойства и вкусовите качества, невероятният аромат на смокините е познат и обичан, но малцина знаят, че листата на този плод са по-полезни от самия него. Листата на смокинята могат да бъдат приготвени под формата на чай или екстракт от тях и да бъдат изключително полезни в борбата срещу различни заболявания и състояния. Могат да се употребяват и сурови – външно. Богати са на антиоксиданти, с което предпазват организма от увреждащото действие на свободните радикали и подпомагат дейността на редица тъкани и органи, поддържайки нормалното им функциониране и добро състояние.
За кои заболявания са полезни смокиновите листа?
Листата на вкусния плод се използват при следните здравословни проблеми:
- болести на кръвоносните съдове, Бюргер, инфаркт,
- бронхит, астма, белодробни заболявания,
- сърдечни проблеми, затлъстяване – чрез намаляване на нивата на триглицеридите в кръвта при прием на смокинови листа,
- диабет – чрез намаляване на нивата на инсулина,
- кожни проблеми – пъпки, цирей – като компрес е приложението, външно, със сурови листа,
- язва и други.
Чаят помага и за нормализиране на телесното тегло, поддържането на здравословни килограми. Приготвя се като няколко листа се варят за 15-тина минути в литър вода и след прецеждане се пие полученият чай.
Друга рецепта, подпомагаща дейността на червата и стомаха, включва изсушени листа, които се запарват като чай с вряла вода, оставят се около час и течността се приема след изцеждане няколко пъти на ден, най-удачно сутрин, обед и вечер.
Учените сочат листата на смокинята за по-силен антиоксидант и за по-добро средство за поддържане на добро здравословно състояние от чесъна и джинджифила. Може да ги оберете пресни и изсушите или да ги използвате в сурово състояние – според целта и приложението. Като компрес листата се използват външно и сурови, като чай – сушени.
Листата на смокинята в кулинарията
Листата са годни за храна. С тях се приготвят превъзходни сарми – заменят лозовите листа и носят полза за подобряване на общото здравословно състояние. Използват се и за аромат – като подправка и добавка към различни ястия, които са предимно от средиземноморската кухня. Богати са на фибри, помага за поддържане дълго на чувството за ситост и така се явяват ценна храна за стремящите се към тънка талия и здраве.