Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекари разкриват причината за стеснени кръвоносни съдове на главата

03 декември 2022, 12:00 часа

Сред кръвоносните съдове т. нар. „каротидни артерии“ представляват главните транспортни пътища, които пренасят кръв към мозъка. Това са разклонения на аортата - най-голямата артерия в човешкия организъм, която излиза от сърцето. Болестта на каротидна артерия (т. нар. „каротидна артериална болест“) възниква, когато се стеснят или дори запушат.

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Ето какво обяснява д-р Марсело Белини Далио. 

По-голяма е вероятността за развитие на болест на каротидна артерия с напредване на възрастта. Само 1% от хората на възраст от 50 до 59 години имат значително стесняване на каротидните артерии - ала тези между 80 и 89 години са вече 10%.

Кой е най-добрият алкохол, който разширява кръвоносните съдове?

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

В нормално състояние стените на артериите са гладки, без каквото и да е запушване вътре в тях. Но с напредването на възрастта върху стената на артерията може да се развие и да расте втвърдено вещество - „плака“. Тя се състои от калций, холестерол и фиброзна тъкан. С трупането на плаки в артериите, те все повече се стесняват и втвърдяват. Самият процес се дефинира като „атеросклероза“.

Когато се натрупа значително количество плака, което води до намаляване или смущение в артериалния поток на кръвта през каротидните артерии, лекарите наричат ​​този проблем атеросклеротично заболяване на каротидна артерия - атеросклероза. Заболяването на каротидна артерия е сериозен здравен проблем, защото може да провокира инсулт. Ако това се случи, имаме намаляване или пълно запушване на притока на кръв и кислород към мозъка или в част от него, причинявайки церебрална исхемия – тоест недостиг на кислород в някои области на мозъка.

Възможно е заболяването на каротидна артерия и да не причини симптоми в ранните етапи. Но също може да се почувстват предупредителни симптоми за инсулт, наречени „преходни исхемични инциденти“. Те обикновено продължават от няколко минути до 1 час и респективно се усещат, както следва.

Лекар: Тези храни са най-полезни за кръвоносните съдове

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни са шампиони в борбата с лошия холестерол, здравен съвет за деня, 21 декември

  • Чувство за внезапна слабост, замайване и изтръпване на едната страна на тялото – например, ръка или крак.
  • Невъзможност да се контролира движението на ръка или крак.
  • Временно ослепяване на едното око (мнозина го описват с израза „затваряне на щора“).
  • Неясен и затруднен говор.

Обикновено горните симптоми изчезват през следващите 24 часа. Не бива обаче да ги пренебрегвате. Наличието им означава, че има висок риск от развитие на инсулт в много близко бъдеще. Най-доброто в тези случаи е незабавно – нека повторим за по-ясно: незабавно!, да информирате личния си лекар.

Профилактика

За щастие ​​има възможности за предотвратяване или ограничаване на каротидната артериална болест. Спирането на пушенето е най-важната промяна, която можете да направите с цел намаляване на риска от такова заболяване. Други начини за профилактика на болест на каротидна артерия също са доста прости и елементарни.

  • Редовно практикуване на физически упражнения – без претоварване, съобразени с възрастта.
  • Здравословно хранене.
  • Поддържане на телесното тегло на здравословни нива.

Лекар: Това е най-полезният зеленчук за кръвоносните съдове

Контролирайте факторите, които увеличават рисковете от развитие на атеросклероза, като: диабет, дислипидемия (висока степен на холестерол), високо кръвно.

Уверете се, че вие ​​или близък член на семейството ви напълно разбирате опасностите от признаците на преходен исхемичен инцидент и инсулт. Спазвайте инструкциите на лекаря относно приема на лекарства – например, аспирин, който предпазва кръвните тромбоцити от залепване върху плаката, или статини, които контролират нивото на мазнини в кръвта. Много важно е да ходите на планови прегледи и да извършите тестове за стесняване на каротидни артерии, което е възможно да се е получило даже при отсъствие на нови симптоми.

Най-доброто лечение е профилактиката - преди заболяването да еволюира и да причини необратими увреждания!

Внимание! Статията е само информативна. Търсете винаги лекар-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес