Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Зад силното желание за сладко се крият тези заболявания

18 септември 2023, 11:34 часа

Защо жадуваме за сладко - според диетолога Людмила Денисенко често причините за необяснимо желание за консумация на сладки храни могат да бъдат стрес или липса на магнезий в организма. Но зад тях може да се крие диабет и инсулинова резистентост.

Желание за ядене на сладко - защо е опасно

Някои хора ядат сладкиши, за да задоволят желанието си за ядене. Всъщност това е начинът на тялото да сигнализира, че няма достатъчно храна, дори ако сте се нахранили доста добре. В такива случаи специалистът съветва да преразгледате диетата си, може би ядете много преработени храни и рафинирани въглехидрати. Поради това съдържанието на калории в храната е високо, но хранителните вещества - протеини, витамини, минерали - може да липсват.

Експертът обяснява жаждата за сладко с инсулинова резистентност - разстройство, при което клетките на тялото губят чувствителност към хормона инсулин.

Лекар разкри как сладкото се отразява на бъбреците

В резултат на това се повишава нивото на кръвната захар, развива се хипергликемия и възникват предпоставки за развитие на диабет.

Инсулиновата резистентност е анормален отговор на тъканите към инсулин, ниска чувствителност към хормона. Мястото, където се произвежда инсулин, е панкреасът, той е необходим за поддържане на нивата на кръвната захар и участва в липидния (мастния) метаболизъм. Това е сборно понятие, което включва някои заболявания, кожни промени и необичайни лабораторни изследвания. Патологичното състояние се изучава активно.

 

След хранене нивата на глюкозата се повишават, което задейства освобождаването на инсулин от панкреаса. След това глюкозата се премества в други тъкани. Протичането на чернодробните процеси зависи от инсулина: там глюкозата се превръща в гликоген (използван за съхранение) и участва в производството на мастни киселини. Антагонист на инсулина са свободните мастни киселини.

Природата е осигурила резервен, безопасен път за образуване на глюкоза - глюконеогенеза или синтез от компоненти, които не съдържат глюкоза: аминокиселини и кетокиселини. Инсулинът също инхибира този процес поради вътреклетъчни биохимични реакции.

Възниква ситуация, когато се произвежда достатъчно от самия хормон, но рецепторите губят чувствителност. Глюкозата остава в кръвта и тъканите не я приемат. Глюкозата е основният източник на енергия за тъканите и нейният дефицит нарушава метаболизма във всички органи. Засегнати са предимно бъбреците, сърцето, нервната система и зрението. 

Понятието "инсулинова резистентност" е известно от 1992 г. От 1999 г. този термин е заменен с наименованието „метаболитен синдром“, което включва следните състояния:

  • артериална хипертония;
  • захарен диабет;
  • хипертриглицеридемия - повишени триглицериди или мастни молекули;
  • висцералното затлъстяване - отлагането на мазнини около вътрешните органи.

Още: Лекар: Сладкото от този плод топи кръвни съсиреци - яжте по 6 лъжички от него

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес