Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Всички ядем тази "полезна" закуска, но е по-добре да се откажете от нея

04 декември 2024, 13:17 часа

Една храна, която всички ние приемаме за здравословна и често консумираме на закуска, се оказва, че не е толкова полезна.

Още: Това е напитката, която всички японски столетници пият

Още: Здравен съвет за деня, 8 януари: Лекар: Яжте парче от този плод преди сън, действа като сънотворно

"Приемането на правилните храни и диета оказва влияние не само върху физическото здраве, но също така „играе критична роля за здравето на мозъка, като влияе върху когнитивната функция, настроението и цялостното психическо благополучие“, отбелязва докторът по медицина от Института по невронауки Hackensack Meridian към университета Медицински център д-р Хакенсак Уайгъл.

Лекар: Кога може да пропуснете закуската?

Яденето на закуска може да ви помогне да започнете деня си продуктивно, подобрявайки концентрацията и когнитивната функция, или може да направи обратното. Някои храни, които обикновено се съдържат в здравословната закуска, казва д-р Уайгъл, могат да затруднят работата на мозъка ви сутрин и през целия ден. Освен това те могат да имат дългосрочни отрицателни последици за здравето. Специлистът допълва, че таква храна е мюслито. 

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, това са най-полезните подправки, здравен съвет за деня, 8 януари

Още: Кардиолог: Как влияят яйцата на холестерола и полезни ли са за сърцето

Каква храна е по-добре да не ядете на закуска?

Докато „здравословната диета, богата на фибри и ферментирали храни, може да насърчи здравословен чревен микробиом, което може да има положителен ефект върху настроението и да намали тревожността“. „Храните, които ядем, могат да повлияят на производството на невротрансмитери като серотонин и допамин, които регулират настроението и емоциите“, казва д-р Уайгъл.

Въпреки популярността на здравословните храни за закуска като мюсли, д-р Уайгъл предлага да се сведе до минимум консумацията на мюсли.

„Въпреки че гранолата може да изглежда като здравословна закуска, високото й съдържание на захар, калории и нездравословно съдържание на мазнини я правят храна, която трябва да се консумира умерено или да се избягва“, казва лекарят.

Яденето на гранола всеки ден може да причини краткосрочни и дългосрочни проблеми с мозъка и цялостното ви здраве.

Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул

Още: Лекар: Тези чайове пречистват най-добре черния дроб след празници

Защо трябва да спрете да ядете мюсли и гранола?

Тази храна съдържа голямо количество захар, която, въпреки че идва от кленов сироп, сушени плодове и мед, има негативни последици. Преглед на хранителните вещества и мета-анализ от 2023 г. твърди, че прекомерният дългосрочен прием на захар може да повлияе отрицателно на когнитивната функция.

А мета-анализ от 2020 г. в списание Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases показва, че хората, които ядат големи количества наситени мазнини, които също са с високо съдържание на гранола, са изложени на по-голям риск от инсулт. А храните без фибри са по-склонни да причинят когнитивно увреждане, показват изследвания от 2021 г.

„Диета с ниско съдържание на преработени храни и добавени захари може да помогне за предотвратяване на пикове и сривове на кръвната захар, което може да наруши когнитивната функция. Хроничното възпаление може да увреди мозъчните клетки и да допринесе за когнитивен спад“, казва специалистът.

Какво да ядем на закуска?

Според д-р Уайгъл трябва да консумирате храни, богати на омега-3 мастни киселини, витамини от група В, фибри и антиоксиданти. Те могат да поддържат паметта, ученето и настроението и да намалят риска от други хронични проблеми като диабет, сърдечно-съдови заболявания и храносмилателни проблеми, които могат да повлияят на здравето на мозъка.

Сред храните, препоръчани от лекаря за закуска, са:

  • пълнозърнести овесени ядки
  • гръцко кисело мляко с горски плодове
  • яйца
  • пълнозърнест тост с авокадо
  • смути

Лекар: Хората с хипертония не трябва да ядат тези храни на закуска

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес