Не само червата, черния дроб и сърцето, но и артериите също понасят удара на нездравословното хранене.
“Много лекари са съгласни, че човек, ако няма ограничения от лекуващия лекар, не трябва напълно да премахва никакви храни от диетата. Основното е да ядете всичко умерено, като поддържате баланс на протеини, мазнини и въглехидрати”, казва руският ендокринолог д-р Зухра Павлова.
Тя споделя, че две грешки в храненето са основната причина за запушване на артериите и влошаване състоянието на кръвоносните съдове - това е прекаляването с мазни и солени храни.
Лекар: Всички ги пием, но тези напитки са отрова за артериите
2 грешки, които запушват артериите
“На практика се оказва, че пациентите често имат излишък от мазнини (особено животински) в диетата си. Междувременно мазнините (както растителни, така и животински) трябва да осигуряват не повече от 30% от калориите на ден. Друга грешка, която много хора правят е по-скоро въпрос на навик. Говорим за злоупотребата със солени храни. Хората често осоляват храната автоматично. Но последствията могат да бъдат много сериозни.
"Излишната сол повишава кръвното налягане и увеличава вероятността от инсулт“, предупреждава лекарят.
Освен това, тъй като солта се добавя при направата на хляб, сирене, консерви, преработени храни и други храни, много хора консумират неконтролирани количества от подправката.
Преди това кандидатът на медицинските науки, хирургът и онкологът Марк Гадзиан включи солта в списъка на най-опасните продукти. Според него прекаляването с продукта създава опасност от образуване на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове, повишава кръвното налягане и намалява концентрацията на тестостерон. Диета, базирана на консервирани храни, може да причини сериозни проблеми в организма, подчертава специалистът.
„Вместо сол, опитайте да добавите към салатите лимонов сок, джинджифил, сушен (или пресен) лук и чесън“, препоръчва ендокринологът д-р Зухра Павлова.
Вреда от солта
Консумацията й в големи количества може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Първото и най-често срещано усложнение е повишеното кръвно налягане.
Солените храни също могат да допринесат за развитието на сърдечни и съдови заболявания, като атеросклероза и инфаркт. В допълнение, прекомерната консумация на сол може да причини стомашни язви, бъбречна дисфункция и дори да доведе до затлъстяване.
Лекарят дава няколко съвета по отношение консумацията на сол:
- Избягвайте пушени, консервирани, осолени и други храни, съдържащи много сол.
- Пийте достатъчно вода. Това ще помогне за премахване на излишната сол от тялото.
- Обърнете внимание на съдържанието на сол в продуктите, които купувате в магазина. Опаковките на консервирана храна или пица трябва да включват информация за съдържанието на натрий.
Лекар: Сокът от този зеленчук е най-добрият лек за артериите и сърцето
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!