Яденето на спанак, магданоз, брюкселско зеле, броколи, рукола и маруля може да доведе до здравословни проблеми заради съдържанието на големи количества витамин К в тях.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Според кардиолога Мария Королева високите дози от него може да причинят тромбоза при човек.
Кой е най-важният витамин през есента и как е правилно да се приема?
Лекарят казва още , че по-възрастните граждани трябва да намалят до минимум сока от грейпфрут. Той съдържа съединения, които намаляват ефектите на разредителите на кръвта.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Ползи и вреди от вит. К
Той осигурява "слепването" на тромбоцитите и образуването на кръвен съсирек, който се превръща в естествена физическа бариера за загубата на живителната сила на тялото, като по този начин играе ключова роля в съсирването на кръвта. Неизправностите на този механизъм могат да бъдат потенциално животозастрашаващи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Именно благодарение на това свойство микроелементът е открит от датския учен Хенрик Дам. През 1923 г. той наблюдава пилета, хранени с храна с ниско съдържание на холестерол. Няколко седмици такова хранене доведе до множество кръвоизливи в мускулите и другите тъкани на птиците, а по време на експериментите беше открито вещество, което повлиява на съсирването на кръвта.
Като се има предвид важната роля на този витамин в съсирването на кръвта, той често се предписва по време на бременност за предотвратяване на кървене от матката. Със способността си да повишава инсулиновата резистентност, това хранително вещество трябва да бъде включено в диетата на хора с диабет. Благодарение на противовъзпалителния си ефект, той потиска развитието на ревматоиден артрит и подобрява състоянието на ставите, така че е важен за възрастните хора.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
В случай на намалено съсирване на кръвта, причинено от хиповитаминоза или дефицит на вит. К, това хранително вещество може да се предписва под формата на капки, таблетки и инжекции. Например, показанието за употреба на лекарствените форми е профилактиката и лечението на кървене, дължащо се на нарушения на коагулацията, за инхибиране на факторите на кръвосъсирването с различна етиология.
Вит. К помага за поддържане здравето на кръвоносните съдове и сърцето, тъй като предотвратява отлагането на калций в съдовите стени и върху атеросклеротичните плаки. Предотвратявайки артериалната минерализация, намалява риска от сърдечни заболявания, инсулт и инфаркт. В обсервационно проучване, проведено в Холандия на 564 жени в постменопауза, диетичният прием на менахинон (форма на коментираното хранително вещество) е обратно пропорционално свързано с коронарна калцификация.
Втората важна функция на вит. К е участието в минерализацията на костната тъкан, по-специално във фиксирането на калций върху костите.
Биологична роля на вит. К в организма е следната:
- подобрява здравината на съдовите стени, намалявайки риска от загуба на кръв поради наранявания
- повишава аеробната издръжливост и стимулира производството на енергия
- нормализира двигателната функция на стомашно-чревния тракт и мускулната функция
- предотвратява образуването на камъни в бъбреците
- има противовъзпалителен ефект
- спомага за увеличаване на производството на инсулин
- проявява имуномодулиращи свойства
- предпазва клетките от оксидативно увреждане
Още: Лекар разкри как походката издава дефицита на важен витамин
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!