Чаят с мед е вкусен. Но полезно ли е за здравето? Много хора се придържат към широко разпространеното мнение, че пчелният продукт в напитка е опасен. Това се обосновава с факта, че при високи температури медът става токсичен. Дали обаче това наистина е така? Някои експерти твърдят, че подобни твърдения са само мит. Сред тях е и диетологът д-р Крутика Нанавати, която твърди, че вредата от меда в чая е просто мит.
Мед в чая - полезно или вредно е
Лекарят съобщава: "Чаят с мед е безвреден. В гореща течност продуктът не става канцерогенен. В него не се образуват опасни съединения дори в горещ чай. В същото време температурата оказва известно влияние върху качеството на меда. Така че при нагряване може да загуби някои от полезните си свойства, например антиоксиданти. Но тези загуби са незначителни и повечето от полезните вещества се запазват".
Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен
За да увеличите максимално ползите от меда, експертът съветва да го добавяте към леко охладен чай. Ще подобрите вкуса на напитката, а качеството на меда ще остане същото като извън течността.
"Между другото. Винаги е важно качеството на меда. Ако продуктът е некачествен, той наистина може да бъде вреден, а в горещия чай може да повлияе негативно на тялото", казва още експертът.
Ползи от меда
Медът е богат на витамини (В2, В3, В5, В6, В9, С) и микроелементи (фосфор, калий, калций, магнезий, натрий, желязо, цинк). Всички те са необходими за нормалното функциониране на тялото. Съдържа много антиоксиданти, които се борят със сърдечно-съдовите заболявания и намаляват риска от развитие на рак. Медът в умерени количества намалява нивото на "лошия" холестерол. Той укрепва имунната система и има благоприятен ефект върху стомаха.
Мед и канела при високо кръвно - да или не
Благодарение на такъв богат състав на меда, могат да се разграничат следните полезни свойства на този продукт:
- Помага за подобряване на имунитета на организма;
- Предотвратява стомашни разстройства и може да подобри храносмилането;
- Калцият помага на костите ни да бъдат здрави;
- Влияе добре на сърдечно-съдовата система, подобрява работата на сърцето, прави кръвоносните съдове по-еластични, подобрява качеството на кръвта и укрепва сърдечния мускул;
- При настинки или вирусни инфекции насърчава бързото възстановяване на човек, има отличен ефект върху дихателната система и има противовъзпалителен ефект;
- Голямото количество желязо в състава му помага за предотвратяване на анемия;
- Има противогъбично, антивирусно и антибактериално действие.
Лекар: Мед - вдига или сваля пикочната киселина
Медът се използва широко в козметологията. Благодарение на свойствата си подобрява състоянието на кожата и косата.
Медът е особено полезен при температура и кашлица. Благодарение на витамин С, той стимулира имунната система и ускорява възстановяването. И благодарение на структурата си обгръща гърлото, успокоява раздразнените лигавици, облекчава болката и болезнеността. За да подобрите ефекта, по-добре е да пиете мед с топъл чай. Но не горещ!
Захаросва ли се или не се захаросва истинският мед
Има ли медът противопоказания?
Да, като всеки продукт. На първо място, медът е забранен за хора, които са алергични към този продукт. Също така е източник на въглехидрати и бързо повишава нивата на глюкозата, така че хората с диабет, заболявания на панкреаса и затлъстяване трябва да бъдат внимателни с тях. Не трябва да се дава на деца под една година. И най-важното е, че медът в големи количества причинява вреда на тялото вместо полза: болки в корема, понижено кръвно налягане, хранително отравяне.
Ако човек е алергичен към компонентите на меда или прашеца му, тогава консумацията на този продукт може да предизвика алергична реакция, например може да доведе до анафилактичен шок или белодробен оток. За да не се случи това, първо трябва да опитате меда, като хапнете малко от този продукт и да видите как ще реагира тялото ви, съветва д-р Нанавати.
"Запомнете: медът не може да се използва като лекарство. Може и трябва да се използва при настинки и грип, но няма да замени пълното лечение. Ако настинка, кашлица, хрема или други симптоми продължават дълго време, посетете лекар", казва специалистът.
Лекар: Яжте мед с тази подправка за подсилване на имунитета
Важно: Статията нен замества балансираното хранене и консултацията със специалист!