Един зеленчук, който изобилства от полезни вещества, е особено полезен за пациенти с хипертония - той сваля кръвното, но за сметка на това вреди на бъбреците. Руският лекар д-р Олга Уланкина, кандидат на медицинските науки, споделя, че аспержите трябва да се включат задължително в диетата, но все пак трябва да се внимава с тях.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Често в корейските салати можете да намерите необичайно вкусно ястие - соеви аспержи. Това са малки пръчици, подобни на гофрирана хартия, със специфичен пикантен вкус. Важно е да се подчертае, че това не са аспержи, а соев продукт фуджу на основата на соево мляко. Другите му имена са соев бамбук, кора от юба или тофу. Всъщност това са тънки резени соево сирене с подправки и маринати. Този продукт няма нищо общо с истинските аспержи, въпреки че често се бъркат.
Аспержи за сваляне на кръвното
Аспержите отдавна не са екзотика на нашата трапеза. Средновековните лечители са приготвяли прахове от тях, които са били използвани за лечение на пациенти с болни сърца и стави. Въпреки че днес те са заменени от по-ефективни лекарства, този продукт не е забравен, той все още е популярен.
Лекар разкри какво се случва с кръвното, ако пиете кафе в жегите
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Съвременните лекари и диетолози уважават аспержите не по-малко от древните лечители. Те са нискокалорични зеленчуци: в 100 гр от тях има само 20 kcal. Освен това са богати на витамини А, С, Е и група В. 120 гр варени аспержи съдържат дневната нужда от фолиева киселина. Те също така съдържат калий, калций, магнезий, цинк, желязо, фосфор и натрий.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Полезни са за поддържане здравето на червата. Пет пръчици от растението съдържат 2 гр фибри. Тези диетични фибри са от съществено значение за здравословното храносмилане. Те практически не се усвояват и играят ролята на гъба, която почиства червата отвътре и нормализира перисталтиката. Аспержите съдържат и полизахарида инулин - естествен пребиотик, който насърчава растежа на полезната микрофлора в храносмилателната система.
В допълнение, аспержите са с високо съдържание на растителни полифеноли . В природата тези вещества защитават растенията от агресивното действие на слънчевите лъчи, гъбички и други заболявания, а в човешкия организъм имат противовъзпалителен ефект.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
„Разбира се, аспержите няма да помогнат за облекчаване на остро възпаление или унищожаване на вредни патогени в червата, но могат да окажат положителен ефект върху общото състояние на храносмилателната система“, казва д-р Олга Уланкина.
Още: Този летен плод сваля кръвното и подобрява паметта
Аспержите също са добър източник на калий: една порция от 5-6 стръка от този зеленчук осигурява 5% от дневната норма на минерала. Както е известно, калият има антихипертензивен ефект, т.е. понижава кръвното налягане. Аспарагинът в зеленчука действа по подобен начин: засилва работата на сърцето и разширява кръвоносните съдове. Но аспержите не могат да се считат за единственото лекарство за хипертония, само специални лекарства могат да стабилизират стойностите на налягането. Но добавянето на аспержи към диетата на хора с хипертония няма да е излишно.
"Както с всеки продукт, така и с аспержите е важно да не прекалявате. Също така трябва да имате предвид, че те съдържат пурини - химични съединения, които допринасят за натрупването на пикочна киселина в организма. Затова хората с подагра или уролитиаза е по-добре временно да откажат аспержите. Най-добре е да ги консумирате от време на време и на много малки порции, буквално един или два стръка в различни ястия“, съветва лекарят.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!