Каква е връзката между кортизола и симптомите на перименопаузата и как да се реши този проблем
Жените са склонни да приписват всички тези досадни и често неудобни симптоми на средна възраст на дисбаланс на естроген и прогестерон - и това определено може да е вярно. Но ако се задълбочите малко, вероятно ще откриете, че стресът наистина е в основата на повечето хаос. Ето защо.
Вижте още: Лекар: Фъстъци - как влияят на кръвната захар и пикочната кисели
Повишеният кортизол е „врагът“ на тялото ви. Това е смущаващ хормон и присъства постоянно по всяко време на деня и нощта, ако стресът е постоянен. И именно този хормон държи всички други хормони в околната среда „напрегнати“ и неподготвени, с други думи предизвиква хаос.
Нека да разгледаме какво се случва, когато кортизолът се задейства в тялото ви. Стресът пречи на прогестерона, кортизолът може да блокира прогестероновите рецептори на тялото ви. Така че може да имате много прогестерон, който се произвежда, но ако кортизолът стои на мястото на прогестерона, тогава прогестеронът не може да върши работата си.
Тялото произвежда кортизол за сметка на всички други хормони, а прогестеронът може да се използва за производство на кортизол, ако е необходимо, така че това е друга възможна причина за нисък прогестерон. Кортизолът намалява чувствителността към естроген, когато кортизолът е повишен, той е по-малко чувствителен към естроген.
Горещи вълни (внезапни горещи вълни) са симптом на естрогенен дефицит при нормални обстоятелства. В този случай обаче това е сигнал, че кортизолът е променил сензорите на мозъка. Ето защо горещите вълни могат да се появят при жени, които имат приемливи нива на естроген, но са подложени на силен стрес. Ако се добави естроген с намерението да се лекуват горещи вълни при жени, чиито нива на естроген са разумни, резултатът ще бъде наддаване на тегло в бедрата, задържане на вода и промени в настроението - всички признаци на твърде много естроген. И горещите вълни няма да изчезнат.
Хормоните на щитовидната жлеза и кортизолът са зависими един от друг. Една от най-важните функции на кортизола е да работи с тиреоидния хормон на клетъчно ниво. Кортизолът кара щитовидната жлеза да работи по-ефективно. Балансираното количество кортизол (не твърде високо или твърде ниско) е много важно за нормалната функция на щитовидната жлеза. Следователно, много жени, които имат дисбаланс в нивата на кортизола, може да имат по-леки симптоми на заболяване на щитовидната жлеза, но все пак да имат нормални резултати от теста за хормони на щитовидната жлеза.
Всяка клетка в тялото има рецептори както за кортизола, така и за щитовидната жлеза и почти всеки процес, който протича в клетките, изисква щитовидната жлеза да работи по най-добрия начин. Твърде много кортизол може да създаде проблем с резистентността на щитовидната жлеза, при който тъканите не реагират на хормона. Тази резистентност възниква и при други хормони като инсулин, прогестерон, естроген, тестостерон и дори самия кортизол.
Резистентността означава, че тялото трябва да работи все по-усилено, за да произвежда повече от другите хормони, когато кортизолът е висок. Изводът е, че хроничният стрес ви кара да се чувствате зле, защото на никой от хормоните не е позволено да функционира както трябва. Кортизолът допринася за инсулиновата резистентност и преяждането. При стресови условия кортизолът доставя на тялото глюкоза, като я използва в протеиновите запаси. Тази енергия ви помага да се борите или да избягате от стреса.
Въпреки това, повишеният кортизол постоянно произвежда твърде много глюкоза, повишавайки нивата на кръвната захар. Тъй като една от основните функции на кортизола е да противодейства на ефектите на инсулина, като по същество прави клетките резистентни към инсулин, тялото остава в общо състояние на инсулинова резистентност, когато нивата на кортизол са хронично високи
С течение на времето панкреасът се бори да се справи с голямото търсене на инсулин, нивата на кръвната захар остават високи, клетките не могат да получат захарта, от която се нуждаят, и цикълът продължава. Постоянно високите нива на кръвната захар, съчетани с инсулинова супресия, водят до липса на достатъчно глюкоза в клетките, дори когато кръвните нива са високи. Но клетките все още викат за енергия, изпращайки сигнали за глад към мозъка. Това може да доведе до преяждане и всяка неизползвана глюкоза се превръща в телесни мазнини.
Вижте още: Лекар: Говеждо месо - как влияе на пикочната киселина
Поддържането на кортизол под контрол е от решаващо значение за цялостното здраве. Най-добрите методи за тестване на кортизол са слюнка или урина с проби, взети в 4 или 5 точки през целия ден. Този подход показва модела на кортизола през целия ден, както и нивата на хормоните. Предимството на изследването на урината е, че позволява вникване в метаболитите на кортизола и кортизона (неактивната форма на кортизола). Дълбокото разбиране на начина, по който тялото ви се справя със стреса, позволява на здравните специалисти да идентифицират и адресират проблемите със системата за реакция при стрес.
Нивото и ефектът на кортизола в тялото ни също зависи от начина, по който се храним, а ето групите храни, които могат да помогнат за намаляване на отрицателните ефекти на кортизола и запазване на здравето:
1. Омега 3 мастни киселини
Множество изследвания показват, че ОМЕга 3 мастните киселини от рибеното масло намаляват риска от възпалителни процеси в организма, причинени от стрес. Яжте мазни риби като сьомга, риба тон, пъстърва, сардини... Орехите, които можете да консумирате като лека закуска, също са отличен източник на тези мастни киселини.
2. Пробиотици
Храните, богати на пробиотици, понижават нивата на кортизол. Ферментирали храни като кисело мляко, кефир, кисело зеле и комбуча са богати на полезни бактерии за здравето на червата. Лукът и чесънът, празът, аспержите, ябълките и бананите са естествени източници на пробиотици.
3. Сложни въглехидрати
Някои въглехидрати могат да стимулират мозъка да отделя хормона на щастието - серотонин. Това са пълнозърнести храни, грах, боб, леща и сладки картофи.
4. Калий
Храни, богати на калий като авокадо, зеленолистни зеленчуци, банани и домати помагат за поддържане на кръвното налягане, което е изключително важно, тъй като когато започне повишената секреция на хормоните на стреса, налягането рязко се повишава.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!