Често симптомите, които показват началото на болестта на Алцхаймер, са пренебрегвани от пациентите.
Това заболяване е най-честата форма на деменция (придобита деменция). Започва с леки симптоми, но прогресира с течение на времето.
Болестта на Алцхаймер е нелечима, но нейното ранно диагностициране ще позволи навременното започване на терапията, което може да забави прогресирането на патологичния процес.
Учените откриха връзка между дневния сън и Алцхаймер
Пет ранни признака на Алцхаймер
Д-р Реза Хосейни Гоми назова предупредителните признаци на болестта на Алцхаймер.
1. Загуба на паметта
Първият признак е загуба на паметта. В този случай най-често човек започва да пропуска срещи и важни събития, просто защото забравя за тях.
2. Дезориентация
От носа – в мозъка: как хламидията причинява болест на Алцхаймер
Експертът определи дезориентацията в пространството като втори признак на Алцхаймер. Човек може да се изгуби в познат район или да забрави къде и защо отива.
3. Проблеми с изчисленията
Друг признак са проблемите с изчисленията. Човек не може да си спомни колко и за какво е похарчил. Понякога пациентите плащат сметката повече от веднъж, защото забравят, че вече са я платили.
Изменения като при Алцхаймер открити при починали от COVID пациенти
4. Допускането на граматически грешки
Четвъртият предупредителен знак са граматически грешки, неправилно използване на думи, които са познати на човек.
5. Нарушено възприятие на околната среда
Петият смущаващ симптом Реза Хосейни Гоми нарича нарушение на възприятието на околната среда и халюцинации.
Виаграта намалява риска от Алцхаймер с близо 70%
Как да намалите риска от болест на Алцхаймер?
За да намали риска от развитие на заболяване, експертът препоръчва да спите поне 7-8 часа на ден, така че мозъкът да има време за почивка и възстановяване, да се придържате към правилното хранене и редовно да се занимавате с физическа активност. Трябва също така да следите кръвното си и функционирането на сърдечно-съдовата система, както и да проверявате редовно зрението и слуха си.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар, както и да се използва за самодиагностика!