При дисфункция на щитовидната жлеза се проявяват типични симптоми. Но често те са пренебрегвани.
Първите симптоми на болна щитовидна жлеза
На всеки може да се случи да изпита умора в даден етап от живота си. Обикновено това оплакване изчезва след пълноценна почивка. Но при някои хора подобни състояния могат да се появят по-често и да продължат не няколко дни, а месеци.
Според ендокринолога д-р Елвира Насетова честата и необоснована умора и слабост могат да показват нарушение на щитовидната жлеза. И това състояние не може да бъде пренебрегнато.
Лекар: Яжте тази риба 2 пъти седмично и ще забравите за проблемите с щитовидната жлеза
На какво трябва да обърнете внимание?
Както обясни експертът, основната функция на щитовидната жлеза е производството на хормоните трийодтиронин и тироксин, които са важни за поддържането на качествени метаболитни процеси в организма. Органът участва и в поддържането на нормален сърдечен ритъм.
Ако производството на хормони протича с нарушения, тогава човек изпитва редица неприятни оплаквания, включващи:
- повишена нервна възбудимост
- скокове на налягане и температура
- необосновано увеличаване или намаляване на телесното тегло
- чувство на умора дори сутрин
- слабост
Лекар: Тези храни убиват бавно щитовидната жлеза
В някои случаи дисфункцията на щитовидната жлеза може да доведе до повишено образуване на камъни в жлъчката.
"Ако имате 3 симптома от списъка, това вече е достатъчна причина да отидете на лекар и да проведете преглед. Ако подозренията се потвърдят и диагнозата бъде поставена от ендокринолог, ще ви бъде предписано лечение, което ще ви върне не само силите за обичайни действия, но и желанието за живот", подчертава специалистът.
Лекарят припомни също, че най-честият и ефективен начин за подпомагане на работата на щитовидната жлеза е попълването на йодния дефицит в организма. За да направите това, трябва по-често да ядете водорасли, морска риба, млечни продукти и йодирана сол.
Направете това сутринта и само след 1 минута ще разберете дали имате проблеми с щитовидната жлеза
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика!