Руският лекар д-р Олга Малахова споделя ецептата за най-добрата салата за черния дроб и щитовидната жлеза.
Още: Качамак - как влияе на холестерола и полезен ли е за сърцето
Още: Кардиолог: Пържете с това олио, сваля холестерола и пази кръвоносните съдове
"Тя е много полезна за нормализиране на функционирането на щитовидната жлеза, а червата и черният дроб със сигурност ще ви благодарят за такова лакомство", съобщава специалистът.
Най-полезната салата за щитовидната жлеза и черния дроб
„Щитовидната жлеза, черният дроб, червата и панкреасът ще ви благодарят: Салата от 4 прости съставки ще подобри работата на всички органи“, споделя д-р Малахова.
Лекар: Яжте тези 2 храни и ще забравите за проблемите с щитовидната жлеза
Още: Лекар: Бира - как влияе на кръвната захар и подходяща ли е при диабет
Още: Лешников или сусамов тахан - кой е по-полезен за сърцето и холестерола
"Всичко това се дължи на състава на ястието. Цвеклото прочиства червата от токсини, а кръвоносните съдове от холестеролни плаки. Листата от глухарче нормализират работата на панкреаса и черния дроб, а също така нормализират нивата на холестерола. Морското зеле е богато на йод, калий, желязо, хлор, натрий и калий. Орехът има общоукрепващи, бактерицидни, противовъзпалителни и ранозаздравяващи свойства, а студенопресованото растително масло подобрява здравето на сърдечно-съдовата система и стомашно-чревния тракт", казва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е най-полезното сирене?
Още: Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза
За да приготвите салата, ще ви трябват следните продукти:
- цвекло - 1 бр.;
- свежи листа от глухарче - малка връзка;
- орехи - 5 бр.;
- морско зеле - 100 гр;
- студенопресовано растително масло - 1 с.л. лъжица.
Процедура за приготвяне:
- Сварете цвеклото. Настържете го.
- Нарежете на ситно листата от глухарче.
- Смелете орехите.
- Смесете всички съставки в купа за салата и добавете към тях водораслите.
- Салатата се овкусява с лио. Ако не можете без сол, добавете една щипка.
Лекарят припомня, че водораслите са източник на йод и с тях не трябва да се прекалява при хиперфункция на щитовидната жлеза. Ако имате проблеми с този орган, консултирайте с лекар преди да включите в диетата си богати на йод храни.
Още: Как е правилно да се пие вода за отслабване?
Още: Защо през зимата ТРЯБВА да ядете повече банани?
За да се намали рискът от патологии на ендокринната система, лекарят препоръчват диетично хранене с вещества, важни за здравето на щитовидната жлеза. За предотвратяване на заболявания и лечение на органа е необходимо да включите в диетата следните храни:
Фейхоа и райска ябълка - тези йодсъдържащи плодове могат да се ядат по всяко време на годината. Плодовете също са богати на натрий, магнезий и желязо. Освен това райската ябълка и фейхоа са склад на витаминни съединения А, С и Р.
Пресни морски дарове - миди, раци, риби, омари, скариди, калмари и др. Същите богати на йод храни като райска ябълка и фейхоа. Съдържа цинк, мастни киселини, фосфор, протеини, B12. Хората, които обичат морските дарове, имат силен имунитет, ендокринната им система редовно се захранва с важни хормони.
Морското зеле е основният източник на йодни съединения. Достатъчно е да ядете 70-100 грама водорасли на ден, за да може тялото постоянно да произвежда хормони на щитовидната жлеза. Съдържа още фосфор, магнезий, силиций и редица други полезни минерали.
Червена риба - сьомга, пъстърва, розова сьомга, сьомга и всяко червено месо съдържат тирозин. Това вещество помага да се синтезират необходимите хормони. Ако в диетата има достатъчно червена риба, тогава тялото получава калций, омега-3 мастни киселини, витамин D и фосфор. В допълнение, черният дроб на рибата е източник на селен.
Спанакът и лукът укрепват имунната система и са естествени антиоксиданти. Освен това спанакът съдържа уникален набор от микроелементи, важни за здравето на ендокринната система. Това са фосфор, цинк, йодни съединения, натрий, манган и др.
Как кисело зеле влияе на щитовидната жлеза?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!