Грижата за себе си чрез диета и упражнения е най-добрият начин за успешно избягване на болести и поддържане на имунното здраве.
Здравословната, балансирана диета, богата на витамини, минерали и антиоксиданти, помага да се поддържа силна имунната система. Целта е да се снабди тялото с необходимите хранителни вещества, за да остане здраво, да предотврати болести и да функционира по най-добрия начин, пише Eating Well.
Вижте още: Лекар: По колко часа трябва да спим през нощта, за да сме здрави
Диетоложката Сара Шлихтер посочва, че „някои хранителни вещества активират имунните функции и процеси в тялото, което ги прави по-ефективни“.
Например витамин С стимулира производството на антитела за борба с болестите, докато витамин А поддържа тъканите и кожата здрави, осигурявайки защита срещу инфекции.
Диетологът Триста Бест се съгласява, обяснявайки, че "диета, богата на хранителни вещества, поддържащи имунитета, позволява на тялото ефективно да се справя с ежедневните стресови фактори и потенциални инфекции."
Диетолозите откроиха шестте най-добри храни, които можете да ядете, за да поддържате и укрепвате имунитета си.
Цитрусови плодове
Цитрусовите плодове, като портокали, лимони и грейпфрути, са отличен източник на витамин С, антиоксидант, който подпомага производството на имунни клетки и предпазва клетките от оксидативен стрес.
„Витамин С е критичен за имунната функция, особено за производството и поддържането на имунни клетки като лимфоцити и фагоцити“, казва Бест.
Тя добавя, че цитрусовите плодове съдържат "флавоноиди, които действат като антиоксиданти и помагат в борбата с увреждането на свободните радикали".
Кисело мляко
Киселото мляко е богато на пробиотици, полезни бактерии, които поддържат здравето на червата. Тъй като 70 до 80 процента от имунните клетки се намират в червата, поддържането на здрав чревен микробиом е от решаващо значение за имунната функция.
„Пробиотиците в киселото мляко увеличават разнообразието от „добри“ бактерии в червата, създавайки по-силна защита срещу патогени“, посочва Шлихтер.
За максимална имунна подкрепа той ви съветва да избирате кисело мляко с надпис „живи и активни култури“ и да консумирате обикновени, неподсладени сортове.
Чесън
Чесънът е известен със своите антимикробни и противовъзпалителни свойства. Съдържа алицин, сярно съединение, което според изследвания може да осигури имунна подкрепа.
Бест обяснява, че чесънът "съдържа съединения като алицин, които могат да намалят тежестта и продължителността на заболяването. Той също така поддържа естествените процеси на детоксикация на тялото, което индиректно повишава имунитета."
Сладки картофи
Сладките картофи са богати на бета-каротин, предшественик на витамин А, който е от съществено значение за правилното функциониране на имунната система.
„Витамин А поддържа тъканите и кожата здрави, което е ключова бариера срещу инфекциите. Един средно голям сладък картоф предлага повече от препоръчителната дневна стойност на витамин А, заедно с фибри, калий и витамин С, което го прави хранителен избор за имунната подкрепа", обяснява Шлихтер.
Вижте още: Лекар: Защо витамин D е жизненоважен за тялото ни през зимата и как да си го набавим
Зеленолистни зеленчуци
Зелените листни зеленчуци, като спанак, къдраво зеле и манголд, са истинско богатство от хранителни вещества, защото съдържат витамини А, С и Е, които поддържат имунното здраве, съобщава "Индекс".
Бест твърди, че "зеленолистните зеленчуци съдържат фолат, хранително вещество, което поддържа клетъчното производство, включително имунните клетки, и поддържа имунната система силна. Антиоксидантите в листните зеленчуци предпазват клетките от оксидативен стрес, докато витамин А насърчава здравата кожа, първата линия на защита срещу патогени." ."
Бадеми
Бадемите са богати на витамин Е, антиоксидант, който поддържа имунната функция, предпазвайки клетъчните мембрани от оксидативен стрес.
„Витамин Е не получава същото внимание като витамин С, но е от решаващо значение за защитата на имунните клетки от увреждане“, казва Шлихтер. Тези ядки също съдържат здравословни мазнини, които подобряват усвояването на мастноразтворимите витамини, включително витамини А и Е.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!