Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Тази билка разрежда кръвта, сваля холестерола и захарта

11 ноември 2024, 14:35 часа

Тази билка погрешно е смятана за плевел - тя разрежда кръвта, сваля захарта и холестерола. В славянската народна медицина тази билка се счита за еликсир на живота. Руският диетолог д-р Олга Данилюк коментира полезните свойства на глухарчето.

Полезни свойства на глухарчето 

Според лекаря, глухарчето перфектно почиства кръвта, намалява нейния вискозитет, регулира метаболизма и намалява нивата на холестерола в кръвта. Ефективно е при захарен диабет тип 1 и 2, има изразен антиалергичен ефект.

Билката, която бори диабета и вдига имунитета 

Растението е полезно и за черния дроб: почиства органа от отрови и токсини, премахва токсините от тялото и помага при всякакви отравяния и интоксикации, включително ухапвания от змии. За хората, страдащи от безсъние, глухарчето улеснява заспиването и подобрява съня.

В допълнение, растението има благоприятен ефект върху ставния хрущял, храносмилането, има холеретичен ефект, използва се при лечение на възпалителни бъбречни заболявания, облекчава подуване, премахва запек и има противоглистно действие. 

Глухарчето има следните лечебни свойства:

  • Лечение на стави. Калият и магнезият, които са част от растението, укрепват костите, а кръвопречистващите свойства на тази билка помагат при артроза и ревматични болки;
  • Повишено отделяне на инсулин и нормализиране на метаболизма. Глухарчето често се приема при диабет, заболявания на щитовидната жлеза и за отслабване;
  • Лечение на респираторни заболявания. Глухарчето е добро потогонно и антипиретично средство;
  • Лечение на кожата. Млечният сок се използва за лечение на псориазис, акне, брадавици и циреи;
  • Повишена потентност. Препоръчва СЕ приемането на сокове и настойки от глухарче за подобряване на потентността и повишаване на мъжкия дух;
  • Лечение на заболявания на млечните жлези и менструални нарушения при жените.

Въпреки множеството полезни свойства, дивото растение има и противопоказания. Забранено е приемането на лекарства, чай и тинктури на базата на глухарче при нарушение на жлъчния мехур и запушване на жлъчните пътища, гастрит и пептична язва.

Полезни компоненти се намират във всички части на растението:

  • Съцветията са богати на протеини, желязо, калий, фосфор, витамини от група В и лутеин. 100 гр ярки цветя съдържат същото количество калций като 100 гр извара.
  • Корените по своите полезни свойства са много подобни на пробиотици и сорбенти, които поддържат чревната микрофлора и нормализират работата на стомашно-чревния тракт. Коренът на растението съдържа танини, протеини, линолова и маточина киселини.
  • Листата на глухарчето имат същия състав като съцветията: съдържат много фосфор и протеини.

Лекар: Няма по-добра билка от тази за имунитета

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес