Хлябът е една от задължителните храни на трапезата ни. Но как да изберем най-здравословния сред разнообразието от продукти на пазара.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Кой е най-здравословният хляб?
Когато избирате здравословен хляб, трябва да обърнете внимание на брашното, от което е направен, споделя руският диетолог и терапевт д-р Наталия Павлюк.
Експертът допълва, че ако първата съставка в списъка е пшенично брашно, тогава е по-добре да се откажете от покупката.
Лекарят пояснява, че това брашно се състои само от вътрешната част на пшеничното брашно и съдържа най-вече нишесте. Хлябът от пълнозърнесто брашно е много по-здравословен. В състава на това брашно влиза пшеничен зародиш и трици: те съдържат протеини, мазнини, витамини, фибри, минерали и полезни растителни съединения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
Пълнозърнестият хляб в диетата помага за намаляване на риска от развитие на много заболявания, включително диабет тип II, сърдечни заболявания и някои видове рак. Но не бива да забравяте, че гликемичният му индекс е толкова висок, колкото на продукт от рафинирано брашно, допълва още д-р Наталия Павлюк.
За хора с диабет и просто желаещи да отслабнат, хлябът с пшеничен зародиш е чудесен вариант. По време на покълването част от нишестето в зърното се разгражда и в продукта има по-малко въглехидрати. Освен това пшеничният зародиш съдържа повече диетични фибри, протеини, фолиева киселина и антиоксиданти. Също така е богат на бета-каротин и витамини С и Е.
Британски топ готвач: Дори най-твърдият хляб ще стане отново мек и пухкав, ако направите това
Още: Как нощната смяна влияе на тялото?
Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи
Според диетолога особена полза носи хлябът с квас. Приготвя се чрез естествена ферментация с дрожди и бактерии. Този процес помага да се намали количеството фитинова киселина в продукта, което влошава усвояването на определени минерали.
Хлябът с квас е полезен за храносмилателната система поради съдържанието на пребиотици и пробиотици в него. Освен това има по-нисък гликемичен индекс в сравнение с хляба, направен от обикновено брашно и мая, тъй като ферментацията на дрождите забавя скоростта на усвояване на нишестето.
Въпреки това си струва да се отбележи, че хлябът с квас може да се направи както от пълнозърнесто, така и от обикновено брашно. Препоръчително е да се даде предимство на първия вариант, съветва диетологът. В него се съдържат повече фибри, желязо и други хранителни вещества.
Ето по колко хляб трябва да се яде на ден - лекарите съветват
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!