Ябълковият оцет съдържа много полезни вещества. Тази ферментирала течност на базата на ябълков сок притежава уникални свойства. Тя помага за премахване на възпалителните процеси, подобрява храносмилането. Освен това премахва токсините от тялото.
Но напоследък мненията на специалистите относно консумацията на ябълков оцет, с цел лечение, са противоречиви.
Руският диетолог д-р Светлана Устинова разкри каква е истината.
Какво ще се случи с тялото ви, ако всяка сутрин консумирате ябълков оцет с мед
Ползи от ябълковия оцет
Д-р Устинова подчертава, че ябълковият оцет оказва благоприятен ефект върху организма при нарушения на перисталтиката. Той помага за овладяване на повишеното образуване на газове и подуването на корема. Освен това премахва болката в храносмилателния тракт.
За целта е необходимо просто да изпиете чаша вода или сок с две супени лъжици ябълков оцет, разтворен в течността.
Ябълковият оцет е полезен и при възпалено гърло. Киселината в състава му унищожава бактериите, провокиращи възпаление. Освен това, както отбеляза диетологът, той е от ползва при крампи на краката. Факт е, че ябълковият оцет съдържа калий.
Д-р Устинова допълва, че този продукт намира приложение в комплексното лечение на диабет. Ябълковият оцет регулира нивата на захарта, като оказва положителен ефект върху тялото.
Две супени лъжици от него, консумирани преди лягане, могат да помогнат за понижаване на нивата на глюкозата, добавя диетологът.
В хода на изследване учени доказват, че киселината, съдържаща се в ябълковия оцет, помага за потискане на апетита, засилване на метаболитните процеси и премахване на излишната течност от тялото. Продуктът помага и за предотвратяване на развитието на атеросклероза.
Диетологът допълва, че редовната консумация на ябълков оцет намалява до минимум проявите на акне. Освен това помага за избелване на зъбния емайл. Благодарение на богатия си състав, ябълковият оцет повишава метаболитните процеси, подобрява общото благосъстояние и осигурява защита срещу настинки и инфекциозни заболявания.
Ако се консумира в разредена форма, сутрин на празен стомах, оцетът допринася за по-бързото отстраняване на остатъците от храна от тялото.
Кой не трябва да пие ябълков оцет?
Д-р Устинова допълва, че ябълковият оцет трябва да се приема само след консултация с лекар. Тя добавя, че хората, които имат проблеми с червата, бъбреците, черния дроб или стомаха, трябва да се откажат от тази кисела течност.
Сложете купа с оцет на масата и вижте какво ще се случи след няколко часа
Важно: Статията е с информативна цел и не замества консултацията с лекар или диетолог! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение!