Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: При алергия към глутен започват веднага тези симптоми

26 април 2023, 14:00 часа

Непоносимостта към глутен може да се прояви като 3 различни патологични процеса:

  •      Цьолиакията е истинска непоносимост към глутен, вродено автоимунно заболяване, причинено от генетична непоносимост към този протеин.
  •      НЕЦЕЛИАКНАТА ГЛУТЕНОВА ЧУВСТВИТЕЛНОСТ е неалергична и негенетично обусловена реакция на организма към глутеновия протеин, която се характеризира с липсата на генетично заболяване, както и с наличието на отрицателни тестове за алергия към глутен.
  •      АЛЕРГИЯ КЪМ ГЛУТЕН - обратима реакция на имунната система към глутеновия протеин, съдържащ се в хранителните продукти, както и кръстосана хранителна алергия при пациенти с полиноза с алергии към полени от зърнени култури и ливадни треви.

Цьолиакия

Диагнозата на непоносимостта към глутен трябва да започне с целиакия, вродено генетично обусловено заболяване. При него протичащият в организма автоимунен процес може да доведе до системни увреждания на различни органи. Вродената непоносимост към глутен води преди всичко до увреждане на червата.

Какво би се случило, ако спрете глутена?

Автоимунният възпалителен процес уврежда малките власинки, които покриват чревната лигавица. Това увреждане увеличава контакта с храната и подобрява усвояването на съдържащите се в нея хранителни вещества: протеини, мазнини, въглехидрати, микроелементи, витамини и вода, което води до нарушена чревна функция. В този случай има: диария, подуване на корема, загуба на тегло. При дефицит на елементите, необходими за синтеза на хемоглобин (витамин В 12, фолиева киселина, желязо), се развива желязодефицитна анемия (анемия).

Наистина глутенът е опасен само за 2% от хората, точно в този процент от случаите се диагностицира целиакия - вродена генетично обусловена непоносимост към глутен.

Най-често първите симптоми на заболяването се появяват при деца 1,5-2 месеца след въвеждането на допълнителни храни. Диагнозата може да се постави само от гастроентеролог. Цьолиакията се характеризира с: подуване на корема, течни, пенести, вонящи изпражнения, загуба на тегло.

Цьолиакия може да бъде безсимптомна за дълго време и да се прояви в зряла възраст. Заболяването може да провокира: бременност и раждане при жени, стресови ситуации, инфекции, антибиотично лечение.

Клиничната картина на целиакията е много разнообразна. В тежки случаи на заболяването могат да се присъединят автоимунни кожни лезии, увреждане на опорно-двигателния апарат, централната и периферната нервна система, черния дроб и бъбреците. Постоянната липса на хранителни вещества, витамини, микроелементи може да доведе до дисфункция на ендокринната система.

Генетични изследвания за идентифициране на генетично предразположение към целиакия. С помощта на ДНК тест можете поне да изключите първия най-неблагоприятен вариант на „глутенова болест“.

Генетичните маркери също са ценни, защото безглутеновата диета не им влияе по никакъв начин. Всички останали изследвания зависят от това дали пациентът е на специална диета или не. За да разберете дали има генетична предразположеност към целиакия, трябва да направите ДНК анализ.

С какво може да заменим продуктите, съдържащи глутен?

Какво да ядем при алергия към глутен?

Ежедневната диета включва ястия от пшеница, ръж, ечемик и овес. При непоносимост към глутен е много важно да промените начина си на хранене. Ако постоянно провокирате алергии, след кратко време можете да придобиете тежки хронични заболявания.

Много продукти на хранително-вкусовата промишленост са забранени за употреба от страдащи от алергии: сосове, кетчупи, майонези, подправки могат да съдържат брашно, малц, нишесте, растителни протеини.

Сладкиши: сладки, сладолед, мармалад.

Хлебни изделия, включително торти, пица, сладкиши.

Ечемични напитки.

Алкохолни напитки на зърнена основа.

Макарони, инстантни зърнени храни.

Чипс, крекери.

Продукти с карамелен оттенък, поради наличието на багрила на малцова основа.

Можете да ядете картофи, зърнени храни от царевица, ориз, както и брашно от тях, за печене на сладкарски изделия. Разрешени са и млечни продукти. Соя.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес