Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар предупреди за 5 заболявания, при които се подува врата

23 март 2023, 17:42 часа

Шията, въпреки че съдържа жизненоважни органи, не привлича вниманието ни, докато не забележим нещо тревожно във външния ѝ вид. Най-честият симптом, на който задължително трябва да се обърне внимание, е подуването, разположено именно в областта на шията. За какво може да свидетелства увеличената обиколка на врата? На какво трябва да обърнете специално внимание и кога трябва да отидете на лекар?

Още: Здравен съвет за деня, 28 декември: Ако сте над 60 години, пийте поне по 1 чаша на ден от тази напитка

Още: Лекар: Яжте този плод вечер, чисти токсините и топи мазнините в корема, здравен съвет за деня, 28 декември

Шията съдържа изключително важни жлези и органи. Там се намира щитовидната жлеза, но също така ларинксът и трахеята. В шията се намират и шийните лимфни възли, стерноклеидомастоидният мускул, а също и шийният отдел на гръбначния стълб, към който е прикрепена главата и който позволява нейната подвижност. Дисфункцията или заболяването на някой от тези органи може да се прояви под формата на подуване, което ще видите в огледалото или ще усетите под пръстите си. 

Подуване на врата - паротит

Подутият врат е характерен симптом при вирусното заболяване внезапен паротит. Това е заболяването, известно като паротит, което обикновено се среща в детска възраст, но това не е правило. 

Още: Кефир: Как влияе на кръвната захар и полезен ли е за диабетици

Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка

Освен че поразява паротидните жлези, вирусът на паротита от семейство Paramyxoviridae може да засегне и панкреаса, яйчниците или щитовидната жлеза. 

Свинският паротит се проявява като повишена телесна температура и подуване на слюнчените жлези, обикновено тези, разположени в долночелюстната област. Това причинява голямо подуване на шията, но също така и нейната болезненост и чувствителност през първите дни на заболяването.

Лечението на паротит се основава главно на антисимптоматично действие. Използват се лекарства за намаляване на температурата и пациентът трябва да се грижи за правилното хидратиране. 

Кои храни да избягвате при Хашимото?

Още: Лекар: Тази млечна напитка вдига имунитета до небето

Още: Кардиолог: Това е най-полезната закуска - регулира кръвната захар и сваля холестерола

Подуване на шията - болна щитовидна жлеза

Заболяванията на щитовидната жлеза могат да причинят подуване на врата, най-често в долната част на шията. Подутините се появяват над гръдната кост и могат да доведат до деформация на шията. В допълнение към т.нар. щитовидна гуша, хората с болна щитовидна жлеза могат да развият хрипове, стягане в гърлото и задух.

Подуване, причинено от заболяване на щитовидната жлеза, се появява вследствие на: недостиг на йод в храната, доброкачествени възли като аденоми, колоидни възли, възпалителни заболявания на щитовидната жлеза - болест на Грейвс-Базедов, болест на Хашимото. Ако подозирате проблеми с щитовидната жлеза, посетете ендокринолог за основно изследване на хормоните на щитовидната жлеза. 

Подуване на шията - рак

Подутият врат, или по-точно увеличените лимфни възли, често е симптом за наличие на ракови клетки в организма. Увеличеният им диаметър, т.е. повече от 1 см, може да съпътства тумори. Тогава лезиите на шията са твърди, неотстраними и компактни.

Възможните причини за тези лезии са лимфобластна левкемия, лимфом на Ходжкин, известен още като малигнен гранулом, или метастази от други ракови образувания, разположени в тялото. В допълнение към подутия врат се появяват и съпътстващи симптоми: треска, сърбеж по кожата, загуба на тегло.

Кой е изложен на риск от развитие на Хашимото?

Подуване на врата - вирусни инфекции

Вирусните заболявания също могат да причинят подуване на врата. Този симптом се появява при мононуклеоза, която се причинява от EBV (вирус на Епщайн-Барр). 

Тя се предава главно по капков път, поради което другото ѝ наименование е "болест на целувката". Един от симптомите ѝ е уголемяване на сливиците и възпаление на гърлото. Лимфните възли се удебеляват и стават чувствителни, но остават меки. 

Уголемяването им обаче води до удебеляване на шията и болният изпитва затруднения да я движи, както и да преглъща. В допълнение към промените в шията се наблюдават и повишена температура, общо неразположение и бял секрет по сливиците.

Подута шия - проблеми със сърцето

Не само патогенните микроорганизми могат да повлияят на външния вид на шията, но и сърдечносъдовите проблеми. В областта на шията се намират големи кръвоносни съдове - вените. В случай на сърдечна недостатъчност или други съдови увреждания може да настъпи застой на кръвта, което да доведе до подуване. 

Пациентите с нелекувана хипертония, вродени сърдечни дефекти и тези, които са прекарали инфаркт на миокарда, са най-застрашени от развитие на съдови проблеми. Ако подуването на шията възникне в резултат на сърдечносъдови проблеми, тогава то не е съпроводено с болка или чувствителност, а само с увеличена обиколка. Пациентите със сърдечни проблеми трябва да са под постоянните грижи на кардиолог.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес