Какво да пием след хранене за по-добро храносмилане и здраво тяло е много важна тема. Диетологът Олег Швец дава отговор на този въпрос.
Какво оказва влияние на храносмилането?
Силно къркорене в стомаха, подуване и проблеми с изхождането са признаци на проблеми с храносмилателната система. Храносмилането се влияе от много фактори: психологическо състояние, хранителни навици, прием на лекарства, начин на живот, избор на напитки и др.
Експерти: Тази съставка за готвене може да е опасна за здравето ви
"Напитките могат да помогнат за нормализиране на храносмилането, като успокояват процесите в стомашно-чревния тракт и насърчават по-доброто усвояване на хранителните вещества. Сред такива здравословни напитки изследователите подчертават топлата вода и комбуча. Препоръчва се да се избягва прекомерната консумация на алкохол и газирани напитки", казва специалистът.
Здравословни напитки за храносмилане
Когато храната или течността попадне в тялото, тя преминава през хранопровода в стомаха, където започва разграждането на ензима. След това хранителната маса се придвижва към червата, където се извършва основното храносмилане и хранителните вещества се абсорбират в кръвта. Чревните бактерии играят важна роля в този процес.
Промените в състава на чревната микробиота могат да причинят различни патологии, от затлъстяване до възпалителни заболявания на червата. Също така важни за този процес са водата и фибрите, които насърчават движението на хранителната маса през храносмилателния тракт и подобряват движението на червата.
Напитките, които насърчават усвояването на хранителни вещества и подобряват функцията на червата, включват:
- Вода - особено топлата вода - помага за функционирането на чревните бактерии.
- Билкови чайове и чайове с подправки (мента, джинджифил, куркума) - намаляват възпалението и облекчават симптомите на храносмилателни разстройства.
- Сок от сини сливи - той е богат на фибри и насърчава движението на червата.
- Комбуча – съдържа много пробиотици и подпомага усвояването на хранителните вещества.
- Кефир - той е източник на пробиотици и хранителни вещества.
Що се отнася до кафето, изследванията все още са неубедителни: кафето може да стимулира чревната функция, но ефектът му върху здравето на червата остава да бъде проучен.
Напитки, които трябва да избягвате
Газирани напитки – повишават нивата на стомашната киселина, причинявайки подуване и желание за оригване.
Алкохол – може да наруши работата на червата, да причини възпаление и храносмилателни разстройства.
Мляко – ако имате непоносимост към лактоза, може да предизвика симптоми на храносмилателни разстройства.
9 храни, които съдържат естествени храносмилателни ензими
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!