Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Не яжте това през есента - води до срив на имунитета и висок холестерол

12 октомври 2023, 10:28 часа

Есента е времето, в което трябва да стимулираме допълнително имунитета си. Диетологът и кандидат на медицинските науки Елена Соломатина говори за опасностите от добавената захар, които са най-силно изразени през есента по отношение на имунната активност и емоционалното състояние на човека.

Захар – най-големият враг на имунитета през есента

„Чистата захар винаги освобождава инсулин, за да разпръсне бързо глюкозата в клетките. В този момент черният дроб се стреми да преработи излишната захар, но в създалата се ситуация той не може да произвежда пълноценен холестерол. В резултат на това чернодробната функция отслабва и се образува холестеролна плака. Тя може да повиши кръвното налягане и да доведе до инфаркти и инсулти“, споделя диетологът.

Лекар разкри коя е най-добрата подправка за имунитета

В резултат на това имунната система е постоянно под напрежение и не може да се справи с други процеси. Поради тази причина тялото е лесно податливо на вирусни и бактериални инфекции през студения сезон.

Имунната система има сложна структура. Нейната функция не е напълно проучена, но отдавна е известно, че нормалното функциониране зависи от витамините.Те представляват биологично активни вещества с малко молекулно тегло. Необходими са за поддържане на метаболитните процеси. Витамините участват в биохимичните реакции, протичащи в клетките. Действат като катализатори или коензими. Тяхната роля е да ускоряват или поддържат скоростта на реакцията между други вещества. Следователно синтезът на протеини и производството на много клетъчни компоненти зависи от тяхното присъствие.

Протеините са важен компонент на имунитета, те:

  • са част от антитялото, което блокира чужди микроорганизми;
  • помагат да се образува зона на възпаление, така че инфекцията да не се разпространява в други тъкани;
  • регулират скоростта на възпроизвеждане на имунните клетки;
  • участват в алергични реакции;
  • предпазват органите от атака на имунната система и развитие на автоимунни реакции.

имунитет

Ако човек не получава необходимото количество витамини, има по-малко протеини и тези функции са нарушени. Витаминният дефицит се нарича хиповитаминоза, а пълното отсъствие на необходимото вещество се нарича витаминен дефицит. Тези състояния възникват при недостатъчен прием или повишена нужда на организма от биологично активни вещества.

Хиповитаминозата може да възникне поради неправилно хранене, липса на зеленчуци и плодове в диетата. Имунната защита страда при хора, които дълго време се придържат към монодиета и ограничават консумацията на определени групи храни. Увеличавайки количеството протеинови храни в менюто, трябва допълнително да увеличите съдържанието на витамин В6, а ако се придържате към вегетарианството, трябва допълнително да приемате витамин В12. В противен случай имунната система ще претърпи срив и броят на настинките ще се увеличи, а хроничните заболявания ще напомнят за себе си по-често.

Още: Това е най-добрата риба за имунитета

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес