Диетата при неразположения и усложнения с черния дроб е твърде важен елемент за преодоляване на подобни проблеми и за успешното им лечение. Хората въобще с някакъв чернодробен дискомфорт трябва незабавно да започнат да избягват мазни и пържени храни, прекалена употреба на захар и сол, всякакви алкохолни напитки (без изключение!), сосове и подправки (особено люти и такива с най-малък намек на пикантност!), сметана, мляко със средна и висока масленост, сирене; краве масло и въобще всякакви масла от животински произход; тлъсто месо, маргарин, колбаси от рода на наденици, салами, суджуци, луканки, мортадела.
Ето какво обяснява д-р Рафаела Елирия Абот Ериксон.
Диетата на пациент с чернодробен проблем трябва да включва пълнозърнести храни, чийто гликемичен индекс е нисък. Млякото и неговите производни продукти е нужно да са обезмаслени. Също така е необходимо да се избягват каквито и да било сладкиши, храни с висока степен в съдържанието на животински мазнини и захар.
Кои са най-полезните храни за черния дроб?
Пълнозърнести изделия
По принцип, пълнозърнестите продукти трябва да бъдат обект на особено внимание и да получат категорично предимство в чернодробната диета. Въобще, продуктите с богато въглехидратно съдържание, като ориз, хляб и други тестени изделия, би трябвало да бъдат пълнозърнести по тази причина, че в тях има повече разтворима целулоза (фибри). Но фибрите имат свойството да се свързват мазнините и захарта в сладкарската продукция, което затруднява усвояването им – затова е нужно да се избягват сладкишите.
Намалете консумацията на въглехидрати!
Храни от типа на хляб, паста (макарони, юфка, фиде, спагети), ориз и картофи трябва да се ядат в количества, сведени почти до минимум. Когато е възможно, консумирайте пълнозърнестите версии на тези хранителни изделия.
Обърнете внимание на обезмаслени млечни изделия!
Заменете пълномасленото мляко и неговите производни продукти с обезмаслени такива. Млякото и производните му – кашкавал, сирене, йогурт (кисело мляко), извара винаги трябва да имат възможно най-ниско съдържание на мазнини. Затова най-препоръчителни са сиренето тип „рикота“ и изварата. Въобще, винаги търсете обезмаслените варианти на млечните продукти!
12 храни, които са ОТРОВА за черния дроб
Избягвайте мазните храни!
Продукти от рода на червено месо, колбаси, индустриално обработени и пържени храни трябва да бъдат по възможност максимално избягвани. Черният дроб е сред органите, които най-активно участват в разграждането и елиминирането на мазнините - затова, колкото повече ги консумирате, толкова повече го претоварвате и влошавате съществуващата ситуация.
Избягвайте сладкиши и храни с много захар!
Излишната глюкоза в захарните продукти увеличава триглицеридите в кръвта и влошава чернодробните проблеми.
Увеличете консумацията на зеленчуци и плодове!
Плодовете, зеленчуковите и бобовите култури като цяло са източници на целулоза. Тя балансира усвояването на мазнините и захарта, подпомага храносмилането и намалява натоварването, изпитвано от черния дроб.
Тези симптоми с краката издават болен черен дроб
Избягвайте алкохолни напитки!
Злоупотребата с алкохолни напитки е една от основните причини за натрупване в черния дроб на мазнини и за провокиране на болестното състояние „чернодробна стеатоза“. А и алкохолът е много калоричен, почти колкото мазнините, като изпреварва захарта и белтъчините в това отношение. Желаещите да отслабнат и да намалят наднорменото си тегло, ако страдат от такова, би трябвало да имат предвид и това обстоятелство!
Предпочитайте моно- и поли-ненаситени мастни киселини!
Именно те са известни като „добри мазнини“, тъй като защитават сърцето и кръвоносните съдове. Те спомагат и за намаляване на лошия холестерол, подпомагайки една от важните чернодробни функции, а именно - контрола и регулирането на холестерола. Ето кои са някои храни със сравнително по-голямо съдържание на тези мастни киселини: кестени, ядки, бадеми, зехтин, риба тон, сьомга, ленено семе, сардини, киноа.
И не забравяйте: диетата за пациенти с чернодробни проблеми трябва да се изготви задължително от специалист-диетолог.
Внимание! Статията има само информативен, а не препоръчителен характер. Редовно се консултирайте с лекар!