Бъбречната детоксикация може да се използва като въведение към по-здравословна за бъбреците диета. Руският лекар д-р Ирина Андреева споделя, че е достатъчно в продължение на 3 дни да се консумират определени храни. Но експертът припомня, че връщането към обичайното меню веднага след края на режима може да нанесе голяма вреда на този орган. Експертът споделя подробен план за всяко едно от храненията по време на 3-дневния бъбречен детокс.
3-дневна диета за чисти бъбреци
Първи ден
Закуската включва билков чай на вкус, пълнозърнест хляб с нискомаслена извара, подправена с прясно смлян кимион, червен пипер, куркума.
Обядът трябва да се състои от паста и моркови със зелен лук и кедрови ядки.
„За целта сварете пълнозърнеста паста. Докато се вари, запържете морковите и лука в малко масло от бял трън, накрая запържете кедровите ядки и ги добавете. Смесете всичко в голяма чиния, подправете с пресни билки като магданоз и поръсете с няколко парчета рикота", казва лекарят.
Лекар: Този вкусен плод натоварва бъбреците
Вечерта : зеленчуци на фурна. За да приготвите ястието, измийте сладките картофи, чушки, лук, чесън, картофи, патладжан (изберете по ваш вкус), нарежете на ивици и сложете в тава, намазана със зехтин, печете на 200 градуса, овкусете с пресни билки, като напр. розмарин.
Междинно хранене/лека закуска: плодове, пълнозърнести печива като гевреци със сусам, без сол, смутита от зелени зеленчуци като алабаш и краставица, вода, прясно изцеден лимонов сок, разреден с изворна вода.
Втори ден
Зауска: овесени ядки, ленено семе, мюсли от горски плодове и нискомаслено кисело мляко, билков чай.
Обяд: макаронена салата със сушени домати и портокали. За целта сварете пастата фарфале или пене „ал денте“, нарежете сушените домати на ситно, а портокала на филийки.
„Намажете доматените ленти и портокаловите парчета с малко зехтин, нарежете пресен магданоз или кервиз, подправете с тях дресинга, добавете плодов оцет на вкус, смесете с пастата“, препоръчва лекарят.
Вечеря: домати и краставици с моцарела, подправени с висококачествен зехтин и пресен босилек, с пълнозърнест хляб.
Междинно хранене/лека закуска: плодове, пълнозърнести печива като гевреци със сусам без осоляване, оранжево-червени смутита като горски плодове, портокал и моркови, вода, прясно изцеден лимонов сок, разреден с чешмяна вода.
Трети ден
Закуска: пълнозърнест хляб с крема сирене от козе или овче мляко, овкусен с пресни билки на вкус, като чесън.
Обяд: Пилешка пържола с чушки (червени, жълти и зелени чушки, лук, малко сметана) и ориз.
Вечеря: ябълков крамбъл.
"За да направите това, обелете киселите ябълки, нарежете на филийки и поставете в леко намазнена тава за печене", съветва лекарят.
Още: Лекар разкри как сладкото се отразява на бъбреците
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.