За да може сланината да е от полза за тялото ви, трябва да спазвате определени правила при нейната консумация. Руският диетолог Надежда Рябова споделя как е правилно да се яде тя, за да не навреди на сърцето - в случая е важно количеството (не повече от 30 гр) и времето за консумация на продукта (за предпочитане сутрин).
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Как е правилно да се яде сланина?
В разумни количества тя е полезна за здравето. Този продукт съдържа витамини A, E, D и K, както и летицин, който има положителен ефект върху кръвоносните съдове и клетъчните мембрани.
Сланина - вдига или сваля холестерола
Освен това продуктът съдържа омега-3 полиненаситени мастни киселини, които насърчават образуването на мембрани около невроните и предотвратяват възпалителни процеси. В същото време тази храна съдържа големи количества наситени мазнини, които за разлика от омега-3 мастните киселини са вредни за сърцето, така че не трябва да злоупотребявате с този продукт.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Специалистът препоръчват да се ядат около 30-40 гр от продукта на ден и то през първата половина на деня. Сланината за вечеря само ще навреди.
Ползи от сланината
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Ако нямате противопоказания, тогава можете спокойно да комбинирате продукта с каша, картофи, хляб (за предпочитане от пълнозърнесто брашно) и зеленчуци.
Диетологът пояснява, че в този случай се постига най-голямо насищане, защото хлябът, зърнените храни, картофите са източници на въглехидрати, а свинската мас е източник на мазнини.
Консумацията на сланина със зеленчуци, лук или чесън, които съдържат антиоксиданти, осигурява на тялото питателна закуска Особено ако сте работили дълго време на студено и не сте имали възможност да хапнете обилно. И дори ако здрав човек от време на време яде сланина с пържени картофи, тогава в това няма нищо вредно. Основното е, че тази комбинация да се консумира изключително рядко и да не се включва често в основната диета.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Сланината е богата на мастноразтворимите витамини А, Е и D и най-важното е, че не е радиоактивна и не съдържа канцерогени. Тя съдържа арахидонова киселина, която е ненаситена мазнина и е една от основните мастни киселини. Арахидоновата киселина помага на тялото да включи „имунния отговор“ при среща с вируси и бактерии. Затова се препоръчва в зимната диета да се включи този продукт.
“Немски учени дори съветват да се включват 20-30 грама сланина дневно в диетата, особено в храненето на сърдечно болни. Тъй като арахидоновата киселина (принадлежаща към полезните Омега-6 ненаситени мастни киселини), е част от клетъчните мембрани и е част от ензимите на сърдечния мускул. Сланината съдържа и много други ценни мастни киселини, които участват в изграждането на телесните клетки, а също така играят важна роля в образуването на хормони и метаболизма на холестерола. Те свързват и извеждат токсините от тялото. Освен това по отношение на съдържанието на тези киселини сланината изпреварва маслото”, казва експертът.
Лекар: Яжте сланината така за железен имунитет
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!