Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Яжте го цяла зима, това е най-полезният зеленчук за имунитета

11 декември 2024, 12:49 часа

Зеленчуците са една от най-добрите храни за имунната система, но един от тях е най-добър за имунитета през зимата. Зеленчуците съдържат основни хранителни вещества, които тялото използва за защита на клетките и борба с патогени. Но сред всички зеленчуци диетолозите отделят един, който наричат ​​най-добрият за имунитета, пише изданието Real Simple.

Най-добрият зеленчук за имунитет

Що се отнася до имунната подкрепа, червените чушки имат предимство, според диетолога Кристен Лоренц 

„Червените чушки са богати на имуноподдържащи хранителни вещества, особено витамин С и витамин А“, обяснява д-р Лоренц.

Лекар: Това е най-полезният плод за имунитета на възрастните хора 

Витамин С поддържа активността на неутрофилите, вид бели кръвни клетки, които помагат на тялото да се бори с патогените, отбелязва д-р Лоренц. Освен това има антиоксидантни свойства, което означава, че предпазва здравите клетки от увреждане. Нещо повече, витамин С насърчава образуването на колаген, който „е критичен за поддържане целостта на кожата и лигавиците, което е първата линия на защита на тялото ни срещу патогени“, споделя д-р Лоренц.

Всъщност червените чушки съдържат повече витамин С от портокалите, популярен плод, често свързван с имунитета.

„Докато един портокал съдържа около 70 mg витамин С, червена чушка с подобен размер съдържа между 150 и 190 mg от това вещество“, казва д-р Лоренц. „Това богато съдържание на витамин С поддържа репутацията на червените чушки като един от най-мощните естествени източници на този укрепващ имунитета витамин – както плодове, така и зеленчуци“, добавя експертът.

„Червените чушки са богати на бета-каротин, предшественик на витамин А“, казва Лоренц.

Бета-каротинът се превръща във витамин А в тялото. Витамин А участва във функцията на Т-клетките и В-клетките, които са важни компоненти на имунната система. Той също така помага за производството на антитела и отговора на имунните клетки, като гарантира, че тялото ви може ефективно да се бори с микробите. Освен това, подобно на витамин С, витамин А е от съществено значение за здравата кожа и лигавиците, които действат като физически бариери срещу патогени, отбелязва Лоренц.

Червените чушки също съдържат витамин Е, фолиева киселина и малки количества цинк и селен. Витамин Е е антиоксидант, който работи с витамин С. Заедно те защитават клетъчните мембрани, като по този начин поддържат имунните клетки.

„Фолатът е от съществено значение за синтеза на ДНК, което помага за производството и узряването на имунните клетки, докато цинкът и селенът са микроелементи, които засилват имунния отговор, насърчавайки заздравяването на рани и намалявайки възпалението“, казва д-р Лоренц.

ЧЧервените чушки съдържат фибри, хранително вещество, което поддържа червата и чревните бактерии в перфектна форма. Това допълнително насърчава имунната функция, тъй като здравите черва са от съществено значение за оптимален имунен отговор.

Противно на общоприетото схващане, различните цветни чушки не растат на различни растения. Всички тези чушки са от едно и също растение, но са с различна степен на зрялост.

"По-специално, червените чушки са напълно узрели, докато другите цветни чушки са по-малко узрели.Този ​​процес на зреене повишава както съдържанието на витамин С, така и бета-каротин, което прави червените чушки по-ефективни за имунната функция в сравнение с другите видове", казва д-р Лоренц.

Топ 4 на най-добрите напитки за имунитета

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес