При инсулинова резистентност се нарушава механизмът за разпределение на глюкозата в клетките на тялото. Това споделя рускияр лекар д-р Елена Мамонтова и изброява симптомите, които издават това състояние.
Още: Колко ефективни са хранителните добавки и витамините?
Още: Алкалната вода е истинско чудо: Поливайте цветята, варете зеленчуците и пийте на гладно
Симптоми на инсулинова резистентност
Д-р Елена Мамонтова посочва повишения апетит и дневната сънливост сред признаците, които могат да показват резистентност към инсулин. Симптомите включват:
- Бързо наддаване на тегло, увеличени мастни натрупвания по корема.
- Постоянно силен апетит, следствие от излишната глюкоза в кръвта.
- Липса на енергия, умора, сънливост.
- Повишено кръвно налягане, поява на хипертония.
„Особено внимание трябва да се обърне на комбинацията от тези симптоми, ако има роднини с диабет тип 2“, казва специалистът.
Доктор Мамонтова обяснява, че хормонът инсулин действа в тялото като посредник, който гарантира, че глюкозата, освободена в кръвта след прием на храна, навлиза в клетките. За да реагират на инсулин, клетките имат специални рецептори. Ако се развие резистентност, тези рецептори спират да функционират нормално.
Още: Лекар: Болното гърло не винаги е от вирус и настинка, причината може да е тази
Още: Кардиолог: Портокали - вдигат или свалят холестерола
Лекар: Тези симптоми издават инсулинова резистентност - всеки трябва да ги знае
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
„При резистентност клетките не възприемат хормоналните молекули и глюкозата не влиза в тях. Органите и тъканите не получават необходимата енергия, а кръвта е пренаситена със захар, което води до проблеми с кръвоносните съдове, тъй като излишната захар започва да ги разрушава“, предупреждава лекарят.
Д-р Мамонтова добавя, че когато клетките спрат да получават глюкоза, те изпращат сигнали за това, които принуждават панкреаса да произвежда инсулин още по-активно. Това изтощава органа и в един момент ресурсът на жлезата може да се изчерпи. Тогава производството на инсулин ще спре напълно. Такива нарушения влияят негативно на функционирането на тялото и допринасят за развитието на различни патологии, включително диабет, хипертония, затлъстяване, коронарна болест на сърцето и болестта на Алцхаймер.
Лекарят обръща внимание на факта, че загубата на клетъчна чувствителност към инсулин и резистентността към него могат да бъдат наследствени проблеми или да възникнат на фона на някои хронични заболявания (например синдром на поликистозни яйчници, заболявания на щитовидната жлеза). Но често те са резултат от нездравословни навици на самите хора.
Още: Кардиолог: Това е навик №1 за сваляне на кръвното
Още: Лекар: Яжте сиренето с това, за да се предпазите от настинки през зимата
„Клетките губят чувствителност към хормона поради затлъстяване, липса на физическа активност, неправилна диета с излишък от бързи въглехидрати и липса на витамин D“, казва специалистът.
Инсулиновата резистентност - защо възниква и как да се справим
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.