Заспиването след определено време е вредно. Психичното здраве страда първо, предупреждават учени.
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Кой е най-лошият час за заспиване?
"Няма значение дали сте нощна сова или чучулига - заспиването след 01:00 ч. не е препоръчително за всеки", казва ендокринологът Зухра Павлова, цитирайки данни на изследователи.
"Това е така, защото навикът да си лягаме късно повишава риска от развитие на психо-поведенчески разстройства – депресия, тревожност и други", пояснява експертът.
Как да заспим бързо: 3 начина, които наистина помагат при безсъние
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
„Човек с неправилен ежедневен режим може да започне да се държи много импулсивно “, отбелязва лекарят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
До това разочароващо заключение стигнаха британски учени. Те анализираха данни от 74 хиляди души и установиха, че ранобудните, тоест тези, които заспиват рано, са с най-добро психическо здраве. При останалите рискът от разстройства е повишен средно с 20–40%.
Освен ранното лягане, ранното ставане също е от полза за психичното здраве. Според учените трябва да се събуждате с изгрева на слънцето, съобщава експертът.
Съвети за здравословен сън
Придържайте се към рутина. Опитайте се да си лягате и да се събуждате по едно и също време, независимо от деня от седмицата. Дори през уикенда, когато може да прекарате няколко допълнителни часа в леглото, ставайте според дневния си график.
Още: Доматен сок - еликсир за сърцето
Още: Учени: Това е най-добрата подправка при болка в мускулите
Дневният режим трябва да включва целият ден, от събуждането до лягането. Ако не успеете да свършите всичките си задачи за деня, оставете ги за следващия ден. С течение на времето режимът ще влезе в правилния ритъм и всички ненужни дейности ще бъдат премахнати.
Създайте комфортни условия за сън (липса на светлина, чист въздух, температура).
По-добре е да заспивате в пълна тъмнина. Все пак сложете завеси на прозорците, за да може сутрин, когато започне да изгрява слънцето, сетивата ви да уловят светлината и да я възприемат като сигнал, че е време за ставане. Когато светлината попадне в ретината на очите, производството на мелатонин в тялото намалява и кръвта започва да освобождава хормона на енергията - кортизол, който помага за ободряване и по-бързо възстановяване след съня.
Свежият въздух в спалнята е ключът към здравословния сън. По време на сън мозъкът продължава да работи, обработва информация и възстановява работоспособността си. Ето защо, преди лягане, е необходимо да се проветри стаята (оптимална температура 18-21C). Опитайте се да използвате спалнята само за сън и почивка. Избягвайте да превръщате вашата зона за спане в работен кабинет.
Оставете джаджите си до сутринта. Оставянето на телефона 30-60 минути преди лягане ще ви помогне да заспите по-лесно.
Избягвайте да пиете стимулиращи напитки (кафе, силен чай или други тонизиращи напитки) пет до шест часа преди лягане;
От колко сън се нуждаете?
За пълноценна почивка и възстановяване на тялото възрастен се нуждае от поне 8 часа сън.
Сънят е цикличен процес, при който всеки цикъл се състои от редуващи се фази на бърз и бавен сън (продължителността на един цикъл е 1,5 часа). Ако се събудите в средата на цикъла си, все още ще се чувствате уморени и лишени от сън, дори ако сте спали около 6 часа. Най-доброто време за започване на сън е от 22 часа вечерта. С настъпването на мрака човешкото тяло произвежда мелатонин, хормона на съня.
Недостигът на хормона мелатонин води до преждевременно стареене на организма. Можете да увеличите съдържанието на мелатонин с храни, съдържащи аминокиселината триптофан. Ядки, бобови растения, ориз, овес, ечемик, череши, банан, млечни продукти. Витамините B3 и B6 увеличават наличието на мелатонин.
Силното кафе, чай, никотинът и алкохолът увеличават дефицита на мелатонин. Протеиновите храни, поради наличието на голям брой аминокиселини, действат като конкурент на триптофана, намалявайки производството му.
Напитката, която гони стреса и безсънието - пийте я сутрин и вечер
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!