Фъстъците са не само опция за здравословна храна, те могат да бъдат цялостен тласък на здравето на хората с диабет.
Дори и с цялата хранителна сила на фъстъците, не всички храни на основата на фъстъци са полезни за хора с диабет. Някои фъстъчени продукти, особено фъстъчено масло, могат да съдържат добавена сол, масло и захар. Фъстъците също са с високо съдържание на мазнини и калории, което може да доведе до наддаване на тегло, ако не следите размера на порциите си.
Вижте още: Лекар: Защо витамин D е жизненоважен за тялото ни през зимата и как да си го набавим
Също така е важно да сте сигурни, че нямате алергия, преди да добавите фъстъци към диетата си, тъй като експозицията може да доведе до животозастрашаващи алергии при някои хора.
Повечето сурови фъстъци са безопасни за консумация, но те могат да бъдат замърсени с плесен, която произвежда токсини, които могат да бъдат опасни, когато се консумират в големи количества.
Как да включа повече фъстъци в диетата си?
Ако търсите здравословна закуска между храненията, сурови или печени, несолените фъстъци са чудесен вариант. С фибри, протеини и мазнини те могат да ви помогнат да преодолеете глада и да ви попречат да се отдадете на други по-малко питателни храни.
Фъстъците са чудесна добавка към кисело мляко, салати, зърнени закуски, пържени ястия и фруктиери. Натуралното фъстъчено масло без захар също е добър вариант за вашия сутрешен тост или обеден сандвич.
За различен вкус опитайте да изпечете фъстъци в тиган или фурна и добавете чесън и подправки вместо сол.
Фъстъците могат да имат много положително въздействие върху нивата на кръвната захар, здравето на сърцето и дори теглото ви. Просто не забравяйте да прочетете етикетите за хранителните стойности на предварително приготвените закуски и да наблюдавате размера на порциите си, за да сте сигурни, че получавате най-много ползи.
Фъстъци и подагра
Подаграта е сложен вид артрит. Консумирането на храни с високи концентрации на пуринови съединения може да изостри симптомите. Здравните специалисти препоръчват на страдащите от подагра да следват диета, наблягаща на храни на растителна основа, които съдържат ниско или умерено количество пурини. Ядките - особено фъстъците - са един от най-добрите източници на протеин с ниско до умерено съдържание на пурин за хора с подагра.
Подаграта възниква, когато кристалите на излишната пикочна киселина се натрупат в ставите, особено ставите на пръстите на краката, пръстите на ръцете, коленете, лактите и краката. Кристалите на пикочната киселина причиняват възпаление и подуване на тъканта в ставата, което води до епизоди на силна болка, треска и образуване на бучки директно под повърхността на кожата. Медицински състояния като рак, метаболитен синдром и кръвни нарушения могат да причинят подагра, както и генетично предразположение, операция или диета с високо съдържание на триглицериди, мазнини, алкохол и богати на пурин храни. Често можете да контролирате симптомите на подагра с противовъзпалителни лекарства, но здравните специалисти силно препоръчват приемането на диета, която е богата на антиоксиданти, фибри, магнезий и с ниско съдържание на пуринови съединения.
Вижте още: Лекар: По колко часа трябва да спим през нощта, за да сме здрави
Според Dial-A-Dietitian Nutrition Information Society на Британска Колумбия, фъстъците и фъстъченото масло, консумирани редовно в малки количества, са добър източник на протеини за хора с подагра, тъй като съдържат ниски до умерени количества пурини. Пурините са нуклеотидни базисни съединения като гуанин, аденин и ксантин, които са основни компоненти на ДНК, РНК и АТФ както в растенията, така и в животните. В тялото пурините се разграждат, за да се получи пикочна киселина, която допринася за излишното образуване на кристали на пикочна киселина, отговорни за симптомите на подагра. Фъстъците съдържат достатъчно пурини, за да се равняват на 79 mg пикочна киселина на всеки 100 грама, количество, което се счита за ниска до умерена концентрация на пурин. Ядки като фъстъците също могат да бъдат от полза за страдащите от подагра, тъй като съдържат мастни киселини, които имат противовъзпалителни свойства, отбелязва диетологът Бет М. Лей, доктор по философия.