Над 30% от смъртните случаи в световен мащаб са причинени от сърдечно-съдови заболявания по данни на СЗО. Плашеща статистика, която изисква предприемане на крути мерки за борба със заболяванията на сърцето, включващи не само профилактика, лечение, но и промяна в начина на живот – преустановяване на вредните навици, физическа активност и консумация на препоръчвана от лекар храна за здраво сърце.
Три симптома на инфаркт, които могат да се появят при жената месец преди атаката
Фактори, влияещи на сърдечно-съдовото здраве
Сърдечно-съдовите заболявания далеч не включват само съдовите инциденти, настъпващи остро – инфаркт, инсулт. Значителен е и броят на пациентите с коронарна болест на сърцето, мозъчно-съдова болест, ревматична болест на сърцето, вродени малоформации и дефицити, съдови аномалии, атеросклероза, дълбока венозна тромбоза и други. Част от тях са извън контрола на лекари и пациенти и не могат да бъдат профилактирани и избегнати, докато други могат да бъдат лекувани и да се избегнат тежките усложнения и преждевременната смъртност. За целта е необходимо познаване на рисковите фактори и предприемане на мерки срещу тях.
Най-важните поведенчески рискови фактори за сърдечни заболявания, които зависят от самия човек и е по силите му да ги премахне, са нездравословното хранене, липсата на физическа активност, тютюнопушенето и прекомерната употреба алкохол. Други фактори са вродените малоформации, както и фактори от външната среда като замърсяването на въздуха, които не зависят от пациента и са извън контрола му, но това не означава, че не е възможно да се предприемат мерки за подобряване на сърдечно-съдовото здраве. Пълноценното хранене е от ключово значение за сърдечно-съдовото здраве. Известни са храни, консумацията на които влияят изключително благоприятно на здравето на съдовете и сърцето, както и такива, консумацията на които поставя пациента в риск. Потърсихме мнение от лекар храна за здраво сърце какво означава и какво е менюто, което подпомага сърдечно-съдовото здраве.
Лекар – храна за здраво сърце – коя е тя?
Въпреки че храните за здраво сърце, препоръчвани от лекари, са десетки, ярко се откроява една, която специалистите сочат като особено полезна – мазните риби, богати на Омега 3 масти киселини. Въпреки това специалистите препоръчват 40% от дневното меню да е съставено от плодове и зеленчуци, като не е задължително да са сурови, може да са приготвени на вкусна супа, задушени, във фурната, но не и пържени.
Следват пълнозърнести храни с високо съдържание на фибри, на които трябва да се спре изборът, тъй като те предпазват от сърдечни заболявания – овесени ядки, ечемик, кафяв ориз, киноа, елда, просо, картофи, царевица, пащърнак и др.
След тях е групата на мазните риби, богати на Омега - 3 мастни киселини. Пропуснете ли я обаче, пълноценното хранене със зеленчуци губи смисъл, което прави рибите по думите на много лекари най-важната храна за здраво сърце. До мазните риби по важност попадат и бобовите храни, любими у нас. Мазната риба има ценни предимства пред другите източници на протеини – осигурява повече полезни и незаменими за сърцето Омега-3 мастни киселини. Най-мазните риби са скумрия, сардини, сьомга, херинга. Редовната им консумация помага за предпазване от сърдечно-съдови заболявания.
По-малка част от дневното меню следва да се пада на млечните продукти и ядките, а сладкиши, мазни, тестени, захарни изделия следва да се ограничат до абсолютен минимум или да се преустанови консумацията им.
Как Омега 3 мастните киселини работят за здравето на сърцето?
Омега 3 пищов с храни, които ще подобрят функцията на мозъка
Омега-3 помагат за поддържане на здравето на сърдечно-съдовата система, както и работят за подпомагане на лечението на сърдечно-съдови заболявания. Този вид мастни киселини не се синтезират от организма, което налага задължителен прием чрез храна или хранителни добавки. Омега 3 влияят благоприятно на сърцето и кръвоносните съдове като:
- редуцират лошия холестерол и триглицеридите в кръвта,
- намаляват риска от аритмии,
- понижават кръвното налягане.
- Така Омега-3 се явяват изключително ценни за сърдечно-съдовото здраве.
Кои риби са най-полезни за сърцето?
Статията не замества лекарска консултация.
Източници: СЗО / Medlineplus