Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Болното гърло не винаги е от вирус и настинка, причината може да е тази

06 януари 2025, 21:00 часа

Когато се събудите с възпалено и болно гърло, може би се чудите дали това е заради настинка или вирус? Възможно е, но експертите посочват, че има и други причини. Добрата новина е, че повечето от тези проблеми могат да бъдат решени с домашни средства. Оториноларингологът Майкъл Бенингер обяснява, че болното гърло сутрин често показва дразнене, а не непременно настинка.

Още: Кардиолог предупреждава: Това е „синдромът на коледното сърце“

Дишане през устата

Дишането през носа помага да се запази влагата в устата и гърлото. Понякога, когато носните проходи са запушени, дишате през устата и този начин на дишане може да причини различни неприятни симптоми, включително възпалено гърло. Спането с отворена уста води до изсъхване на слюнката или в някои случаи до повишено слюноотделяне.

Киселинен рефлукс

Според д-р Бенингер е по-вероятно да изпитате киселинен рефлукс, докато лежите. Ако състоянието е достатъчно сериозно, могат да се появят симптоми като гадене, затруднено преглъщане, усещане за буца в гърлото или повръщане на стомашна киселина.

Още: Кардиолог: Този алкохол регулира високия холестерол

Дехидратация

В допълнение към вътрешните причини като рефлукс, дехидратацията също може да бъде важен фактор. Когато тялото ви е дехидратирано, вие произвеждате по-малко слюнка. По-малкото производство на слюнка води до по-лошо функциониране на лигавицата, което допълнително влошава ситуацията. Средно спим осем до десет часа, което е дълъг период без течности и ако си легнете вече дехидратирани, това може да доведе до сухо и раздразнено гърло.

Още: Кардиолог: Този сезонен плод е пълен с калий и сваля холестерола - яжте го всеки ден

Пушене 

Когато пушите или вейпвате, въвеждате химически дразнители в лигавицата на гърлото си. Тези химикали могат да ограбят гърлото от влагата, от която се нуждае, за да функционира нормално. В някои случаи вдишването на тези вещества може да насърчи прекомерното производство на слуз, което допълнително влошава дискомфорта, причинен от постназалното капене.

Кардиолог: Бразилски орех - вдига или сваля холестерола

Хъркане и апнея

Хъркането и сънната апнея могат значително да повлияят на здравето на гърлото ни. Когато хъркаме, всъщност има вибрация на тъканите в гърлото, които често се трият една в друга, което може да причини дразнене. В комбинация с дишане през устата и запушен нос, това състояние създава перфектни условия за болки в гърлото и дискомфорт, обяснява д-р Бенингер. Ако хъркате или имате проблеми със сънна апнея, важно е да потърсите професионален съвет, тъй като това може да повлияе не само на качеството на съня ви, но и на общото ви здраве.

Още: Опасно ли е студеното време за сърцето и как влияе на кръвното налягане

Натоварване на гласните струни

Една от често пренебрегваните причини за дразнене на гърлото е прекомерното използване на гласа. Не е нужно да прекарвате часове в пеене пред голяма публика, за да изпитате ларингит. Дори дълги срещи, телефонни разговори или страстно аплодисменти на мач могат да натоварят гласните ви струни. Отоларингологът съветва да обърнете внимание на графика си – може да забележите, че болката в гърлото ви се появява след ден, когато сте говорили много или сте били много ангажирани в комуникацията.

Още: Педиатър: Това са най-честите причини за отключване на астма при децата през зимата

Поза за сън

Д-р Бенингер обяснява, че когато лежите легнали, слузта, която се натрупва в гърлото ви, няма къде да отиде и създава допълнителни проблеми. Тази излишна слуз може да причини допълнително дразнене. Когато повдигнете леко главата си, насърчавате дренажа на постназалния секрет, което може значително да намали усещането за дискомфорт сутрин.

Алергии

Алергиите всъщност са свръхреакция на имунната ви система към различни вещества, като прах, полени или дори някои хранителни съставки като фъстъци. Вашето тяло разпознава тези вещества като заплаха и реагира, като произвежда големи количества слуз, за да ги неутрализира.

Още: Кардиолог: Портокали - вдигат или свалят холестерола

Сух въздух

Отворен прозорец или вентилатор може да причини болки в гърлото, особено ако имате алергии или живеете в райони с лошо качество на въздуха. Както д-р Бенингер обяснява, болката зависи от качеството на въздуха; студеният въздух може да е по-полезен, освен ако не е сух. Вентилаторите могат да изсушат въздуха, но също така осигуряват успокояващ бял шум, който подобрява съня. Препоръчително е да настроите печката да не духа към вас, за да осигурите добра циркулация на въздуха, без да изсъхва.

Замърсяване на въздуха

Различни частици във въздуха, закрити плувни басейни и дори уютен огън в камината могат да допринесат за дразнене на гърлото. Ако имате проблеми с белите дробове, като астма или тежки алергии, или живеете в район с лошо качество на въздуха, д-р Бенингер съветва да си вземете въздушен филтър. Също така, когато е възможно, дръжте прозорците и вратите затворени.

Как да си помогнете?

Оториноларингологът предлага да направите няколко малки промени:

– Вземете си овлажнител – ако подозирате, че въздухът е сух, което често е проблем през зимата

– Пийте повече вода през деня. Просто внимавайте да не пиете твърде много вода точно преди лягане. Няколко глътки ще свършат работа.

– Разберете причината за запушения си нос – Ако дишате през устата, има причина за това. Опитайте се да поддържате редовна хигиена на носа и приемайте деконгестант няколко дни преди лягане.

– Ако смятате, че възпаленото ви гърло е от киселинен рефлукс, д-р Бенингер препоръчва да повдигнете леглото си, да използвате специални възглавници, да приемате лекарства и да намалите приема на кисели храни. Също така, говорете с Вашия лекар, ако имате тези симптоми често, тъй като те може да показват ГЕРБ.

– Колкото до алергиите, въпреки че не можете да ги премахнете, е възможно да ги облекчите. Д-р Бенингер съветва редовна смяна на въздушни филтри, използване на пречистватели на въздуха и хипоалергенни матраци и калъфки за възглавници. Ако имате сезонни алергии, избягвайте да спите на отворен прозорец, за да намалите симптомите.

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес